.
.
.

امیر انتظام معاون دولت موقت و قدیمی ترین زندانی سیاسی ايران درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران روز پنجشنبه 12 ژوئیه 2018 از درگذشت عباس امیر انتظام، معاون دولت موقت پس از انقلاب سال 1978 و قدیمی‌ترین زندانی جمهوری اسلامی بر اثر بیماری خبر دادند.

عباس امیر انتظام، معاون نخست وزیر در دولت مهدی بازرگان که به صورت موقت پس از انقلاب امور ایران را اداره می کرد، و همچنین سفیر پیشین جمهوری اسلامی در اسکاندیناوی و سوئد در اثر بیماری در سن 86 سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا عباس امیر انتظام معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت موقت انقلاب اسلامی امروز پنجشنبه به علت ایست قلبی درگذشت.

امیر انتظام در سال 1358 به اتهام همکاری پس از بازگشت از یک سفر دیپلماتیک که به آلمان داشت بازداشت و به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا محاکمه و به اعدام محکوم شد اما حکم اعدام او با پادرمیانی مهدی بازرگان به حبس ابد تقلیل یافت.

مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت، اتهام جاسوسی امیر انتظام را رد کرد و معتقد بود که این اتهام بیشتر به انگیزه سیاسی بودو هواداران انتظام می‌گویند علت اصلی بازداشت و محاکمه او مخالفت شدید وی با تشکیل مجلس خبرگان به جای مجلس موسسان قانون اساسی بود.

امیر انتظام خود نیز پس از خروج از زندان در مصاحبه‌‌ای با صدای آمریکا، اتهامات دادگاه را بیهود و بی مورد یاد کرد و گفت که تنها به دلیل یک نامه نگاری رسمی بین او و سفارت قدیم آمریکا مورد اتهام قرار گرفته بود. وی مدت چند سال است که از بیماری رنج می برد.

عباس امیر انتظام در سال 1311 در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته مهندسی برق داتنشکده فنی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و بعدها توانست از آمریکا درجه فوق لیسانس مهندسی دریافت کند. وی در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی از حامیان مخالفان حکومت وقت محسوب می‌شد و پس از انقلاب، توسط مهدی بازرگان به معاونت نخست وزیری و سپس سمت سخنگوی دولت منصوب شد.