.
.
.

نایب رئیس مجلس ایران: اگر صادرات نفت ما به صفر برسد تنگه هرمز را خواهیم بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران سه‌شنبه 10ژوئیه تهدید کرد که اگر صادرات نفت ایران به صفر برسد، این کشور اقدام به بستن تنگه هرمز خواهد کرد.

به گزارش سایت خانه ملت، نایب رئیس مجلس شورای ایران ابراز عقیده کرده که تهدید نفتی آمریکا از سوی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، تدبیر خوبی بود که عامل بازدارنده‌ای برای ممانعت از صادرات نفت ایران خواهد شد.

بنا بر این گزارشعلی مطهری نایب رئیس مجلس با اشاره به تهدید تلویحی نفتی آمریکا از سوی روحانی گفت: «اقدام ما برای مقابله با تهدیدات نفتی آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران بستن تنگه هرمز است».

اونوع بیان رئیس جمهور را تدبیر خوبی در تهدید آمریکایی‌ها دانست و گفت: «آمریکایی‌ها آمادگی جنگ جدید در خلیج فارس را ندارند، از این رو سخن آقای رئیس جمهور تهدید خوبی بود که آثار مثبتی خواهد داشت و عامل بازدارنده ای برای ممانعت از صادرات نفت ایران خواهد بود».

روحانی هفته گذشته در جمع برخی ایرانیان مقیم سوئیس گفته بود: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلو صادرات نفت ایران را بگیرند.آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، زیرا این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.اگر شما می‌توانید این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید».

پس از آن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه قدس ایران، چهارشنبه سخنان رئیس‌جمهوری این کشور را «به موقع، حکیمانه و صحیح»توصیف کرد و افزود: «دست شما را برای ایراد این سخنان به موقع، حکیمانه و صحیح می بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد در خدمت هستیم».

محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران هم پنجشنبه 5ژوئیه با اشاره به تهدید اخیر نفتی روحانی گفت: «یقینا، در شرایط محتمل با عملی شدن مواضع اخیر مسئولین اجرایی کشور که در حال پیش گرفتن رویکرد و نگاه انقلابی در صحنه نبرد امروز با دشمن به ویژه آمریکای مکار و جنایتکار هستند، می‌توان به دشمنان فهماند که استفاده از تنگه هرمز برای همه و یا برای هیچ کس چه معنا و مفهومی می تواند داشته باشد».

البته حشمت الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران پنجشنبه با اشاره به تهدید تلویحی نفتی آمریکا از سوی رئیس جمهوری ایران در دیدار با ایرانیان مقیم سوئیس گفت: «منظور رئیس جمهوری بستن تنگه هرمز نیست چرا که این موضوع تحت مقررات بین المللی بوده و باید رعایت شود».

در واکنش به این سخنان مسئولان ایرانی بیل اوربان سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا چهارشنبه اعلام کرد که ارتش ایالات متحده اجازه بسته شدن آب راه‌های بین‌المللی را نخواهد داد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که ایالات متحده مصمم است ایران را از طریق متوقف کردن کامل صادرات نفت، به تغییر رفتارهایش وا دارد.