.
.
.

صدا و سیمای ایران: پخش اعترافات دختر رقصنده 17ساله خواست دستگاه قضایی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد حسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی صدا و سیمای رسمی ایران اعلام کرد که پخش اعترافات مائده هژبری دختر رقصنده 17ساله ایرانی، با خواست دستگاه قضایی صورت گرفت.

پخش اعترافات و اظهار پشیمانی مائده هژبری از صدا و سیمای رسمی ایران، موجی از انتقادات را در میان ایرانیان به ویژه فعالان سیاسی و اجتماعی در پی داشت.

به گزارش رسانه‌های ایران، رنجبران در توضیحی در این باره نوشته که در آمده است: «مشکل اصلی ما بی‌قاعده و قانون بودن فضای مجازی کشور است.بارها بر این مسئله تاکید شده است که نباید فضای مجازی افسارگسیخته باشد و مثل همه‌جای دنیا باید قواعد و قانون مشخصی داشته باشد.منتشرکنندگان محتواهای نامناسب در این فضا بدانند که چه هزینه‌هایی در انتظارشان است اما گویی اراده‌ای در این زمینه بین مسئولان مربوط وجود ندارد و این جای تاسف است»،

مدیر کل روابط عمومی صداوسیما افزود: «مقامات قضایی درخواست کرده بودند تا این موضوع حتما رسانه‌ای شود.این وظیفه ذاتی این رسانه است».

«مائده هژبری» متولد 2001 در تهران، ورزشکار رشته پارکور و ژیمناستیک است. از چند سال پیش ریمیکس رقص او با آهنگ های خوانندگان مشهور همچون «بیانسه» در اینستاگرام مورد استقبال کاربران قرار گرفت.

وی در یک سال اخیر در قالب یک ستاره اینستاگرامی بارها در لایو این شبکه اجتماعی با طرفداران خود صحبت کرد و گاهی به تبلیغات محصولات آرایشی و بهداشتی پرداخت.

دستگیری و پخش اعترافات و اظهار پشیمانی مائده هژبری ابتدا موجی از انتقادها را از سوی فعالان سیاسی و اجتماعی به راه انداخت از جمله شاهزاده رضا پهلوی در توئیتر خود نوشت که تنها جرم زنانی چون شاپرک شجری زاده و مائده هژبری این است که می خواهند آزاد باشند.

نرگس موسوی، دختر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از چهره‌های منتقد حکومت که در بازداشت خانگی است نیز در توئیتر خود نوشت:تو از چشمای خوش رنگ زنای شهر بیزاری/بزن خالی شه این عقده/بزن آره تو حق داری.

مصطفی تاجزاده چهره اصلاح طلب هم به این اعتراف گیری واکنش نشان داد. او نوشت: «اعترافات تلویزیونی دیروز چنددختر نوجوان همچنان که انتظار می‌رفت با محکومیت قاطع افکار عمومی مواجه شد.اگر صداوسیما به کسی غیر از #رهبر جوابگو بود، هرگز نمی‌توانست این روش غیرقانونی و غیرانسانی را ادامه دهد که چندش‌آور است، قاطبه ایرانیان را می‌رنجاند و موجب وهن نظام می‌شود».

پس از این انتقادها، کمپینی در شبکه‌های اجتماعی ایران با هشتگ #برقص_تا_برقصیم به راه افتاد.بسیاری از ایرانیان که برخی از آن‌ها از فعالان سیاسی و رزنامه‌نگاران هستند، فیلم‌های خود را در حال رقص با هشتگ#برقص_تا_برقصیم و #مائده_هژبری منتشر کردند.