سقوط ارزش ریال، افغان‌ها را مجبور به ترک ایران کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در یک سال گذشته، ارزش پول ایران در برابر ارزهای خارجی بویژه دلار، تا نصف کاهش یافته است.علاوه بر ایرانی‌ها، جوانان افغان که برای کار به ایران مهاجرت کرده‌اند، بیشترین ضرر را کرده‌اند و این روزها، افغان‌های مقیم ایران را به فکر بازگشت یا مهاجرت به کشوری ثالث کرده است.

در یکی از ویدیوهای پخش شده در یوتیوب یک جوان افغان می‌گوید ماهانه یک یک میلیون تومان می‌گیرد و این پول اکنون ارزش خود را در افغانستان از دست داده و به گفته وی با این مبلغ فقط می‌شود نان و نوشابه خرید.

سایت خبر آنلاین در این زمینه گزارش داده است که سیل مهاجرت افغان‌ها از ایران به کشورشان مدت هاست شروع شده و بالا رفتن قیمت دلار و شوک‌های پی در پی بازار ارز، آن‌ها را از ماندن در ایران منصرف کرده است.

خبر آنلاین داستان جوانی افغان با نام نصیرالله را به عنوان مثال ذکر کرده که 6 سال پیش تک و تنها به ایران آمده است. او می‌گوید: «دو سال است که سر ساختمان کار می‌کنم. دستمزدم را ماهانه گرفته ام، اما حالا دیگر کار کردن در ایران نمی‌صرفد.

این جوان افغان می‌گوید: «ما برای خانواده‌های‌مان پول می‌فرستیم اگر قرار باشد همین کار را هم نتوانیم بکنیم و هر روز هم غذای حاضری بخوریم، چه فایده‌ای دارد؟ ما یک ماه اینجا کار کنیم به ما یک میلیون تومان می‌دهند که می‌شود هشت هزارتا افغانی. با این پول حتی نمی‌شود یک ماه در افغانستان زندگی کرد»

کارگرانی که در حفر چاه‌های ایران کار می‌کنند، همگی افغان هستند. عبدا... سرکارگرشان هم افغان است و می‌گوید: «من سال 77 به ایران آمدم و آن موقع اینجا برای ما افغان‌ها برای کار کردن بهشت بود. اما حالا ریال ایران ارزشش کم شده و همه بچه‌ها در این مدت ضرر کرده اند. باید کم کم برویم ترکیه. آنجا به ما احترام می‌گذارند. حتی مردم و خیابان‌هایش هم شادتر از ایران است. ما به ترکیه می‌رویم و شما هم به اروپا بروید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم