بازداشت 50 فعال ترک آذربایجانی پیش از حضور در مراسم قلعه بابک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته فعالان ترک ایرانی حدود 50 فعال آذربایجانی از روز سه‌شنبه تا پنجشنبه در جریان برگزاری مراسم سالیانه قلعه بابک توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

مراسم گردهمایی به مناسبت سالگرد تولد بابک خرمدین که آذربایجانی‌ها از او به عنوان قهرمان ملی یاد می‌کنند از عصر چهارشنبه با حضور مردم شهرهای مختلف آذربایجان آغاز شد و تا عصر پنجشنبه ادامه یافت.

به گزارش سازمان حقوق بشر آذربایجانی ها در ایران (اهراز)، عصر روز پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷ حمید قوتی، فرهاد جدی، حمید ادیب شفیق، فرهاد گلابی، فیروز معینی و محمد خاکپور از اردبیل به علاوه داود عظیم زاده و بهراد خدایاری از مراغه و نیز جواد احمدی یئکانلی از خوی، آیدین ذاکری، سعید سینه‌دار و شاهین اسماعیل‌پور از مشگین‌شهر، احد آلویی از تبریز، سجاد شهیری از سولدوز به همراه موسی ضیا گرگری و سعید کریمی، حین عزیمت به کلیبر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی انتقال داده شدند.

دکتر عباس ارشادی‌فر فعال سیاسی و حقوق بشر اهل اردبیل نیز در این روز از سوی اطلاعات سپاه تهران در اردبیل بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش سعید سلطانی و بابک کیومرثی دو فعال مدنی ترک اهل جلفا نیز روز پنجشنبه از سوی دادسرای این شهر به ظن عزیمت به کلیبر جهت شرکت در برنامه گردهمایی قلعه بابک احضار و ضمن تفهیم اتهام با تودیع وثیقه موقتا آزاد شدند.

همچنین مختار ابراهیمی از فعالین مدنی اهل مراغه نیز در مراغه پس از احضار و بازجویی تهدید شده که در صورت خروج از شهر بازداشت خواهد شد.

بنا به گزارش‌ها روز پنجشنبه مرتضی پروین، حجت فکری، علی روحبخش و محمد آزاد، چهار فعال اردبیلی هستند که شامگاه ۱۳ تیر همزمان با ورود به شهر کلیبر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

صبح چهارشنبه نیز مامورین امنیتی علی‌(آیت) خیرجو، توحید امیر چمنی، میثم جولانی و علی جولانی، چهار فعال دیگر اردبیلی را همراه با قاسم محمودی و محمود محمودی، دو فعال اهل کلیبر در ورودی قلعه بابک دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال دادند. در شهر سراب هم سهند معالی بعد از ظهر امروز از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده است.

در ادامه گزارش آمده که در سلماس عباس نیکروان، هنرمند شناخته شده آذربایجانی از ظهر پنجشنبه با مراجعت نیروهای امنیتی به محل کارش دستگیر شده است.

این در حالی است که در روزهای گذشته فعالانی چون عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، رحیم غلامی، سعید صادقی فر، مهدی هوشمند، عبدالله هوشمند، ابراهیم نوری، جعفر رستمی، سجاد جولانی، فرج نوری، مرتضی یزدانی، کیومرث اسلامی، سجاد عبدلی، رحیم ساسانی، مرتضی محمدی، علی واثقی و سجاد صدقی در شهرهای اردبیل، تهران، اورمیه، تبریز و بستان‌آباد بازداشت شدند. به گزارش فعالان آذربایجانی در این میان اکثر بازداشت‌شدگان به بند سلامت زندان اردبیل منتقل شدند.

گزارش شده که در روزهای گذشته ده‌ها تن در شهرهای مختلف آذربایجان احضار، بازجویی و تهدید شدند که در صورت حضور در مراسم قلعه بابک بازداشت خواهند شد.

چندین فعال نیز از جمله اولدوز قاسمی و اشکان سعادت‌پور در اورمیه، مجید نقی زاده در اهر، جواد احمدی یئکانلی در خوی، مهدی اژدری و رحیم نوروزی در اردبیل تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

شاهین هلالی خیاوی از مدیران سازمان حقوق بشر آذربایجانی ها در ایران (اهراز) طی تماس تلفنی با «العربیه.نت» درباره این بازداشت‌ها گفت: «قلعه بابک سمبل آزادی و مبارزه علیه استبداد است. حرکتی که در قلعه بابک شروع شد نقطه عطفی در حرکت ملی آذربایجان است که با گفتمان دموکراتیک خود توانست در مقابل سیاست‌های صدسال رژیم‌های شاهی و جمهوری اسلامی بایستد و هویت ترک خود را تثبیت کند».

خیاوی افزود: «به همین خاطر جمهوری اسلامی وبا دستگیر کردن فعالین شناخته ترک آذربایجانی جلوی این حرکت دموکراتیک را می‌گیرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم