فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: منظور روحانی از تهدید نفتی بستن تنگه هرمز نبود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در مصاحبه‌ای گفته است که منظور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از تهدید نفتی بستن تنگه هرمز نبود.

  حشمت الله فلاحت‌پیشه، با اشاره به تهدید تلویحی نفتی آمریکا از سوی رئیس جمهوری ایران در دیدار با ایرانیان مقیم سوئیس گفت: «منظور رئیس جمهوری بستن تنگه هرمز نیست چرا که این موضوع تحت مقررات بین المللی بوده و باید رعایت شود».

  وی افزود: «رئیس جمهوری اظهار داشت که اگر قرار باشد ایران نفت صادر نکند، یعنی شرایط بحرانی حاکم شده و هیچ کشوری نباید اقدام به صدور نفت کند».

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فلاحت پیشه با بیان اینکه ایران نقض مقررات بین المللی یا معاهده ای مثل برجام را در کارنامه خود نداشته، اظهار داشت:«یک سازمان بین المللی به تنهایی نمی تواند اقدامی علیه ایران داشته باشد بلکه اقدامات علیه ایران مجموعه از اراده های آمریکایی است که نمونه آن تحریم است».

  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفت:« منظور رئیس جمهوری این است که اگر قرار باشد بر اساس اراده ها، قوانین بین المللی بر هم بخورد باید برای همه باشد به خصوص که سیاست ایران بر اساس دیپلماسی بین المللی فعالیت می کند که اگر طی آن، سیاست ایران شکست بخورد، این شکست باید برای تمامی دنیا باشد به ویژه اینکه 46 درصد مسیر کلی صادرات نفت از خلیج فارس صورت گرفته و این منطقه نقش مهمی در چرخش نفت دارد».

  فلاحت پیشه گفت:«شرایط ما به هیچ وجه بدتر از گذشته یعنی پیش از برجام نخواهد شد و اکنون امکان فروش نفت را داریم حتی اگر سیاست های تحریمی آمریکا مانع شود ایران سازوکاری برای فروش نفت دارد».
  این مقام ایرانی اظهار داشت: «ما در داخل قدرت تأمین انرژی به میزان کافی و پتروشیمی را داریم از این رو به جای معطل ماندن سر این قضایا باید برای دوران تحریم سیاست چید».
  وی گفت:«در شرایط کنونی نباید توان کشور را دست کم گرفت که این شرایط را بحرانی می‌کند همچنین نباید درباره توان دولت آمریکا اغراق کرد چرا که آنها تا کنون 36 نوع تحریم دیگر نیز علیه ما به کار گرفتند».
  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفت: «لازم است چهار کار در کشور صورت گیرد تا تحریم ها به فرصت تبدیل شود؛ مدیریت قوی و سالم در داخل، وحدت در حوزه سیاسی، جلوگیری از اجماع بین المللی علیه کشور و ایجاد ظرفیت های همکاری و تحریم زدایی در مرزهای کشور از اهم برنامه های کمیسیون خواهد بود».
  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در پایان مصاحبه خود خواستار فعال کردن ظرفیت‌های داخل کشور برای روابط اقتصادی با کشورهای همجوار ایران شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران