فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تهران سفرای فرانسه، بلژیک و آلمان را در پی بازداشت دیپلمات ایرانی احضار کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که این وزارتخانه سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان را در پی دستگیری یک دیپلمات ایرانی در کشور آلمان احضار کرد.

  به گزارش رسانه‌های ایران، بهرام قاسمی چهارشنبه 4 ژوئیه گفت: «در پی دستگیری یکی از دیپلمات‌های کشورمان در کشور آلمان که به درخواست پلیس فرانسه صورت گرفته است، سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان (در غیاب سفیر) به وزارت امور خارجه فراخوانده شدند».

  بنا بر این گزارشف عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در دیدار با سفیر فرانسه و کاردار آلمان مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی را اعلام و با تأکید بر مصونیت دیپلمات‌ها براساس کنوانسیون وین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دیپلمات جمهوری اسلامی ایران شد.

  درخواست برای لغو مصونیت دیپلماتیک

  این در حالی است که اتریش سه‌شنبه 3 ژوئیه اعلام کرده بود از تهران خواسته، مصونیت دیپلماتیک دیپلمات ایرانی فعال در سفارت این کشور در وین که به ظن به دست داشتن در عملیات نافرجام علیه کنفرانس سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده است را لغو کند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، این درخواست پس از آن ارائه شد که دیپلمات ایرانی مظنون، شنبه در آلمان دستگیر شد.

  بنا به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش، وین این درخواست را به سفیر ایران در اتریش ارائه داد که روز دوشنبه پس از اعلام خنثی سازی عملیات توسط دستگاه قضایی بلژیک، به وزارت امور خارجه اتریش احضار شد.

  پیش از این منابع اروپایی خبر داده بودند که اسد الله اسدی دیپلمات ایرانی 47 ساله، به اتهام مدیریت تیمی دستگیر شد که قصد داشت محل برگزاری کنفرانس سازمان مجاهدین خلق در پاریس پایتخت فرانسه را بمب‌گذاری کند.

  به گفته منابع اروپایی، اسدی یکی از نیروهای دستگاه اطلاعات ایران است و از سوی پلیس بین‌المللی (اینترپل) تحت تعقیب قرار دارد.

  دستگاه‌های اطلاعاتی بلژیک، فرانسه و آلمان، موفق به دستگیری اعضای تیم 6 نفره‌ای شدند که به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در محل کنفرانس سازمان مجاهدین خلق، متهم شده است.

  نیروهای امنیتی آلمان اسدی را شامگاه شنبه، اسدی را به اتهام «برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی» دستگیر کردند. او به همراه سه نفر دیگر که آن‌ها هم متهم به عضویت در این تیم هستند، سوار خودرویی در جنوب آلمان بودند.

  به نوشته روزنامه آلمانی «بیلد»، بلژیک از آلمان خواست اسدی را به‌منظور محاکمه در بروکسل به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله‌ای نافرجام تحویل دهد.

  بنا بر اطلاعات رسیده به العربیه.نت، امیر سعدونی (38 ساله) و همسرش نسیمه مومنی (33 ساله) دو شهروند ایرانی-بلژیکی، دو تن دیگر از متهمان این پرونده هستند که دستگیر شده‌اند.

  بنا بر اعلام دفتر دادستان بلژیک، پلیس روز شنبه 500 گرم مواد منفجره اسوتین-پیروکسید را در خودروی این افراد کشف و ضبط کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران