.
.
.

روزنامه بریتانیایی: جنگجویان طالبان در ایران آموزش می‌بینند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه بریتانیایی «The Times» روز دوشنبه دوم جولای به نقل از مقامات افغان گزارش داد که صدها نفر از جنگجویان جنبش طالبان، توسط نیروهای ویژه ایران، در درون پادگان‌های ایرانی دوره می‌بینند.

بنا به این گزارش، آموزش‌های نظامی بی‌سابقه ایران به گروه طالبان، تنها جنگ نیابتی میان ایران و آمریکا شمرده نمی‌شود، بلکه تهران مایل است در سرنوشت جنگ در افغانستان تأثیر گذار باشد.

یک مشاور سیاسی در جنبش طالبان در پاکستان که نخواست نامش فاش شود گفته که ایران برای آموزش دادن نیروهای این گروه، دو شرط گذاشته است؛ انجام حملات بیشتر به نیروهای آمریکایی، و دیگری اختصاص نیروهای بیشتر جهت مقابله با گروه داعش.

مشاور نظامی 38 ساله که در ساختن بمب‌های دستی در اقلیم هلمند در جنوب افغانستان اختصاص دارد، گفته که ایران و طالبان در بهار امسال، گفت‌وگوهای خود را درباره اعزام «شورشیان» به ایران جهت آموزش نظامی به مدت شش ماه، زیر نظر نیروهای ویژه این کشور، آغاز کرده‌اند.

پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کنار کشیدن از توافق هسته‌ای که در پی سیاست‌های تهران صورت گرفت، ایران به جنگجویان طالبان پناه برده است.

طالبان بارزترین و جوان‌ترین جنگجویان خود را در گروه‌هایی کوچک به ایران اعزام کرده‌ است. در آنجا مورد استقبال قرار گرفتند و به پادگان‌های نظامی رهسپار شدند.

شماری از جنگجویان طالبان، به پادگان‌هایی در کرمانشان در غرب ایران اعزام شدند همچنین گمان می‌رود که این نیروها، به پادگاهای دیگری نیز، رفته‌اند.

منابعی در جنبش طالبان تأکید می‌کنند که ایرانی‌ها در سال جاری، بیش از 300 ویزا به جنگجویان طالبان در سی و چهار استان افغانستان، ارائه کرده‌اند.

یکی از افراد آموزش دیده، به این روزنامه گفت: «آموزش من در کرمانشاه، ده روز پیش از ماه رمضان، آغاز شد».

این جوان 25 ساله افزود که 500 تا 600 نفر از گروه طالبان، در پادگان‌های ایران، در حال سپری کردن آموزش‌های نظامی هستند.

این جوان که اخیرا برای عید فطر به افغانستان بازگشته، گفته که در پادگان‌های ایران همه چیز یاد می‌گیرند. ساختن بمب و طرز استفاده از سلاح و نیز شیوه‌های فرماندهی و جذب نیرو. آموزش‌دهندگان هم از نیروهای ویژه ایرانی هستند؛ شماری از آنها می‌توانند پشتو حرف بزنند و با ما خیلی خوب برخورد می‌کنند».

استفاده ابزاری ایران از گروه طالبان، در واکنش به افزایش فشارهای آمریکا صورت می‌گیرد چرا که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، تصمیم گرفته است شدیدترین تحریم‌ها را علیه تهران اعمال کند.