.
.
.

معاون روحانی از الزامی بودن تغییر برنامه‌های اقتصادی دولت خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری از الزامی بودن تغییر در برنامه‌های اقتصادی دولت خبر داده است.

معاون رئیس حمهوری ایران خواستار اجرای سیاست صرفه‌جویی در وزارتخانه‌ها شد. وی تاکیده کرده که تقویت پول ملی از اولویت‌های دولت است.

نوبخت هدف از تغییر بودجه را مقابله با تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه کشور ایران بیان کرده است.

به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما»، محمد باقر نوبخت، معاون حسن روحانی در برنامه « تیتر امشب» شبکه خبر از الزام تغییر در برنامه‌های توسعه ششم و سیاست‌های مالی و پولی دولت سخن گفته است.

معاون روحانی اجرای این تغییرات را برای مقابله با تحریم‌های احتمالی آمریکا الزامی دانسته است. یکی از مهم‌ترین تغییرات در برنامه توسعه ششم، تصحیح میزان سرمایه‌گذاری خارجی است.

در بودجه سال جاری و مطابق با برنامه ششم توسعه، سالانه رقم 65 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی پیش‌بینی شده بود. نوبخت با اشاره به تحریم‌ها گفته است که تحقق چنین امری در شرایط کنونی دشوار به نظر می‌رسد.

نوبخت در عین حال به کاهش دریافت‌های ارزی و ریالی اشاره کرده و خواستار صرفه‌جویی در هزینه‌های وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی شده است.

معاون روحانی تاکید کرد که صرفه جویی باید از "بدنه دولت" آغاز شود. او در عین حال مدعی شد که جنگ اقتصادی علیه ایران آغاز شده و از مسئولان جمهوری اسلامی خواست تا برای مقابله با این «تهاجمات» و خنثی کردن آن‌ها «اتاق فکر» تشکیل دهند.

نوبخت همچنین تاکید کرد: «در شرایط اقتصادی فعلی که پول ملی ما در خطر است به کمک بیشتر مردم نیاز داریم و بطور حتم ساعت کاری وزرا و کارمندان دولت افزایش خواهد یافت.»

نوبخت برای مقابله با تحریم‌ها، از تنظیم سه الگوی جایگزین اقتصادی برای بودجه سال جاری دولت سخن گفته است اما توضیح بیشتری در باره این برنامه‌ها نداد.

مفاون روحانی در بخش دیگر ی از سخنانش گفت:«اگر تحریم جدید اتفاق بیفتد، سه مدل دیگر برای بودجه پیش‌بینی شده است که یکی از آن‌ها به تصمیم‌گیری‌های اتحادیه اروپا در قبال برجام و تحریم‌ها بستگی دارد.»

گفتنی است که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی پس خروج آمریکا از توافق هسته و تهدیدهای این کشور علیه تهران، از مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی ایران خوداری می کنند.