.
.
.

امام جمعه تهران : دشمن قدار و بی رحم است؛ استخوان در گلو قرار گرفته است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امام جمعه تهران روز جمعه در خگبه خود گفت خطاب به مردم ایران گفت، که «شمن قدار و بی رحم است و می خواهد تمام سنگرهای مقاومت و عزت شما را ویران کند».

آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران با اشاره به اوضاع بحرانی و اعتراض‌های اخیر بازاریان گفت:« در امتحان اقتصادی هستیم، شهدا خون دادند شما مال‌تان را بدهید. مسئولان ما انگیزه نداشتند و جهادی عمل نکردند وصرفا وقت گذراندند. مسئولان فرصت‌ها را تلف کردند تا این که کار به اینجا رسید. امروز مردم در شرایطی قرار گرفتند که نمی‌دانند باید چه کار کنند. استخوان در گلو قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، امام جمعه تهران با بیان اینکه دشمن قدار و بی رحم است و می خواهد تمام سنگرهای مقاومت و عزت شما را ویران کند و با اشاره به خودداری از عرضه برخی اجناس در بازار به مردم در شرایط خاص اقتصادی امروز کشور گفت: «شهدا خون خود را برای این کشور دادند چرا با خودداری از عرضه کالاها شهدا را از خود ناراضی می‌کنید؟»

صدیقی گفت: «بازاری‌ها خود بانی انقلاب هستند این بازاریان ما هستند مقلدان مراجع بوده و دست آنها را می‌بوسند این‌ها رونق مساجد ما هستند اینکه دشمن بگونه‌ای وانمود کند که این‌ها مقابل انقلاب هستند جزء حوادث بسیار تاسف‌بار است و جای تامل دارد.»

سخنان صدیقی در باره بازاریان و وفاداری آنها به انقلاب در حالی بیان می‌شود که برخی کارشناسان می‌گویند تعطیلی بازار زنگ خطری است که کل نظام را تهدید می‌کند، مهدی ومهدوی یکی از تحلیلگران ایران در مقاله‌ای در بی بی سی نوشت:«بازار تهران جولانگاه سنتی اصولگرایان مذهبی و مرجع معنوی اقتصاد ایران است که ساختاری پیچیده و عمیقاً محافظه‌کار دارد. طی چهار دهه گذشته حتی حادترین درگیری‌های سیاسی داخلی یعنی عزل بنی‌صدر در خرداد 1360 و جنبش سبز در خرداد 1388 هم نتوانسته بود بازار تهران را این گونه به تعطیلی بکشاند. شش ماه قبل در جریان اعتراضات دی‌ماه نیز این نهاد محافظه‌کار ثابت کرده بود تمایلی به تضعیف نظم سیاسی موجود ندارد.

وی افزود: با توجه به این سابقه تاریخی و بافت مذهبی و سیاسی آن، اعتراضات دو روزه بازار تهران عملاً به معنای ورود حکومت به سطح تازه‌ای از ناپایداری است. این اعتراضات به معنای آن است که حالا نه فقط طبقات محروم (معترضان دی ماه) بلکه بخش‌هایی از ثروتمندترین و مذهبی‌ترین کلونی‌های اقتصادی ایران (بازاریان) نیز از وضعیت عمومی کشور سرخورده شده‌اند.