.
.
.

دادستان تهران از بازداشت شمار زیادی از معترضان بازار تهران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان تهران روز پنجشنبه 28 ژوئن اعلام کرد که بسیاری از آنچه را که او «عاملان آشوب» در محدوده بازار تهران نامید، شناسایی و بازداشت شدند.

عباس جعفری دولت آبادی در حاشیه همایش قوه قضاییه در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در رابطه با اعتراضات روز گذشته تا این لحظه بازداشتی داشتید؟ گفت: «قبلا هم گفته‌ایم که مسئولان نظام در برخورد با آشوب ها و ناامنی ها به هیچ عنوان کوتاه نمی آیند. برنامه جدی آمریکایی ها در مورد ایران دامن زدن به ناامنی هاست. دیروز تلاش کردند با تهدید بازاری ها درب مغازه‌ها را ببندند و در برخی نقاط شهر آشوب ایجاد کنند و به برخی مغازه ها آسیب برسانند».

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخشی از سخنان خود ضمن اعلام خبر بازداشت افرادی در ارتباط با اعتراضات روزهای اخیر بازار تهران، «مفسدان اقتصادی» را به اعدام تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس دولت آبادی، با بیان اینکه عوامل این «آشوب‌ها» شب گذشته شناسایی شدند، گفت: «تعداد زیادی از این افراد دستگیر و بازداشت شدند. محرکین اصلی حادثه که با برنامه ریزی در نقاط مختلف تهران به تهدید بازاری ها اقدام کردند که اگر بازار را نبندید فلان کار را انجام می دهیم توسط پلیس و دستگاه امنیتی شناسایی شدند و امروز تحویل دادستانی می شوند».

دادستان تهران افزود: «من به این افراد و خانواده های آنها اطلاع می دهم که تا محاکمه نشوند آزاد نخواهند شد. کسانی که اخلال نظام اسلامی را نشانه رفته‌اند از جنس بازاری‌ها نبودند و خواهید دید که بازاری‌ها صف خود را جدا خواهند کرد. مردم اجازه نخواهند داد عده‌ای به خود حق بدهند که وضع بازار را متلاطم کنند و برای مردم ناامنی اقتصادی ایجاد کنند».

دولت آبادی افزود: «پیام من به "آشوب گران" در حوزه امنیت و اقتصاد این است که دستگاه قضایی با هرگونه نا امنی و آشوب و اغتشاش در حوزه اقتصادی مبارزه خواهد کرد و متهمانش مانند آشوب های دی ماه و اسفند ماه تا انجام محاکمه آزاد نخواهند شد. ریاست قوه قضاییه فرمودند که اتهام اخلال در نظام اقتصادی و اتهام در حوزه امنیت مجازات سنگینی دارد».

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین در مورد «مبارزه با فساد اقتصادی» نیز گفته است، طبق قانون مبارزه با مفاسد اقتصادی که در سال 1369 تصویب شد، هفت مصداق برای فساد اقتصادی از جمله قاچاق ارز، احتکار و موارد این چنینی مشخص شده است.
دولت آبادی گفته است که براساس ماده دو این قانون «مجازات اعدام و بیست سال حبس و مصادره اموال مجرم در نظر گرفته شده که اعدام زمانی است که فرد اضرار به نظام برساند».

وی در پاسخ به سوالی درباره علت و بازداشت «هنگامه شهیدی» و آخرین وضعیت پرنده قبلی وی گفت: «وی چند ماهی متواری بود و همان طور که در شبکه‌های مجازی می‌دیدم هر روز اهانت‌های آشکاری به دستگاه قضایی و مسئولینش می‌کرد به جای اینکه خود را معرفی کند توییت‌های بسیار مجرمانه‌ای منتشر می‌کرد. امروز در جزیره کیش درحالی که مدعی بود تا تغییر مسئولان دستگاه قضایی خود را معرفی نخواهد کرد، دستگیر شد. این نشانه اقتدار پلیس ماست که به همه متهمان می‌گوید دست از اقدام مجرمانه بردارند. ایشان پرونده سنگین در دستگاه قضایی دارد. امیدواریم که زودتر به دادگاه ارسال شود».

جعفری دولت آبادی در پاسخ به سوالی در مورد بازداشت «علیرضا زیبا» حالت منفرد که به جعبه سیاه «بابک زنجانی» معروف است گفت: «وی در بازداشتگاه است و البته من اخیرا به بازپرس ایشان تاکید کردم در تحقیق تسریع شود. چون برخی از تحقیقات ایشان منوط به انجام کار کارشناسی و در حال انجام است».

به گزارش خبرگزاری میزان، دادستان تهران در مورد حرکت اعتراضی روزهای اخیر در "اطراف" بازار تهران گفته است: «همان روزی که این تجمعات شکل گرفت به پلیس و دستگاه‌های امنیتی دستور دادیم تا عوامل بروز تجمعات شناسایی شوند زیرا ما معتقدیم که این تجمعات و عوامل آنها از بازاری‌های نبودند».

دولت آبادی در مورد اقدام در این زمینه گفته است: «قرار شد با آنها برخورد شود و بلافاصله نسبت به دستگیری و شناسایی افراد اقدام شد و تا امروز هم افراد زیادی از این عوامل اخلاگر شناسایی و به زندان معرفی شده‌اند." او در مورد تعداد بازداشت شدگان و اتهامات آنان توضیحی نداد».