.
.
.

دفاع خامنه‌ای از عملکرد دستگاه قضایی ایران در اعدام محمد ثلاث

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه 27 ژوئیه، بدون ذکر نام با دفاع از محمد ثلاث درویش گنابادی، از انتقادهای وارد شده بر دستگاه قضایی ایران به دلیل صدور حکم اعدام او، ابراز ناخرسندی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای در دیدار با مسئولان قضایی، ضمن تمجید از عملکرد این قوه قضائیه ایران، «تبلیغات رسانه‌ای» علیه این دستگاه را، کار کسانی بر شمرد که آن‌ها را «دشمنان خارجی و غافلین داخلی» توصیف کرد.

او با اشاره به اعدام محمدثلاث و انتقادهایی که از دستگاه قضایی ایران در این زمینه شد گفت: «امروز قوه قضاییه از جانب دشمنان خارجی و غافلین داخلی، آماج شدیدترین فشارهای تبلیغی و رسانه ای است به‌گونه‌ای که در این تبلیغات، یک قاتل بی رحم که چند جوان حافظ امنیت را به قتل رسانده و در یک فرآیند قانونی و منصفانه چند ماهه به جرم وی رسیدگی و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده می شود و قوه قضاییه‌ی دلسوز و پیگیر حقوق مظلومین، ظالم و متجاوز معرفی می‌شود».

محمد ثلاث درویش گنابادی روز دوشنبه 18 ژوئن اعدام شد. پس از آن و در روز 19 ژوئن، زینب طاهری وکیل مدافع محمد ثلاث بازداشت شد.

بنا بر اعلام وبسایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند، بازداشت این وکیل مدافع توسط شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، بازداشت طاهری با نوشته‌های او در شبکه‎‌های اجتماعی درباره پرونده محمد ثلاث ارتباط دارد. او گفته بود که به خاطر فشارهای امنیتی روی خانواده محمد ثلاث وشخص خودش، از انتشار «اسناد بیگناهی» موکلش خودداری می‌کند اما شاید منبع دیگری این مستندات را منتشر کند.

صدور حکم اعدام محمد ثلاث به اتهام راندن اتوبوسی صادر شد که در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و دراویش گنابادی، شماری از نیروهای انتظامی را زیر گرفت و 3 تن از آن‌ها را کشت.

زینب طاهری برای موکلش درخواست اعاده دادرسی داده بود اما محمد ثلاث سحرگاه دوشنبه اعدام و جسدش به سرعت در بروجرد دفن شد. خانواده و وکیل آقای ثلاث خواستار آن بودند که جسد برای بررسی آثار شکنجه در پزشکی قانونی معاینه شود.

زینب طاهری اعلام کرده بود شواهدی دارد که ثابت می‌کند محمد ثلاث راننده اتوبوسی نبود که ماموران انتظامی و بسیجی را زیر گرفت.

پیشتر فایلی صوتی منتسب به محمد ثلاث منتشر شده بود که می‌گوید زیر شکنجه اقرار کرده وگرنه در زمان حرکت «اتوبوس مرگ» در بازداشت بوده است.

زینب طاهری قبل از اعدام محمد ثلاث، در نامه‌ای سرگشاده نوشته بود موکلش به شدت شکنجه شده و قاتل فرد دیگری است.

در واکنش به این اظهارات غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان طهران سه‌شنبه در نشست خبری با روزنامه‌نگاران از «تلاش دشمن برای عوض کردن جای شهید و جلاد» در پرونده درگیری‌ها میان دروایش گنابادی و نیروهای امنیتی در خیابان گلستان هفتم منطقه پاسداران سخن گفته و افزوده بود: «متاسفانه برخی افراد که ادعای حقوقدانی و وکالت داشتند، با مصاحبه با رسانه‌های خارجی و بهره گیری از فضای مجازی، اذهان عمومی را نسبت به اجرای این حکم قدری مشوش کردند».