.
.
.

رئیس دستگاه قضایی ایران «اخلالگران اقتصادی» را به اعدام تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صادق آملی لاریجانی رئیس ستگاه قضایی ایران، سه‌شنبه 26 ژوئن، کسانی را که «اخلالگر اقتصادی» نامید، را به اعدام محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آملی لاریجانی در همایش سراسری قوه قضائیه گفت: «دشمن تلاش می‌کند با جنگ روانی باعث بر هم ریختن اقتصاد کشورمان شود و می خواهد وضع کشور را بهم بریزد.شما تلاطمات این چند روز را در بازار خودرو و مسکن و ارز دیدید».

او با اشاره به اعتراض‌هایی که در بازار تهران در جریان است افزود: «روز گذشته و روزهای قبل تر دیدید که عده‌ای قصد آشوب داشتند و می‌خواستند بازار تهران را به تعطیلی بکشانند که با تلاش نیروی انتظامی این امر محقق نشد. هر چند افزایش نقدینگی بی تاثیر نبوده، اما عده‌ای با سرمایه‌های کلانشان قصد بر هم زدن ثبات اقتصادی را دارند».

او ادامه داد: «این افراد با ریختن پولشان در بازار و جمع کردن دلار و سکه می‌خواهند بازار را ملتهب کنند و نیروهای اطلاعاتی باید تلاش کنند این افراد را شناسایی کنند. این اقدامات خیانت به مردم و نظام است و ما به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و با این افراد برخورد می‌کنیم و هشدار می‌دهیم که این کار به عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور مجازات سنگینی دارد و اگر مصداق افساد فی الارض باشد طبق قانون اعدام برایشان در نظر میگیریم و هیچ کوتاهی هم در این زمینه نخواهیم داشت».

بخش‌هایی از بازار تهران سه‌شنبه 26 ژوئن، برای سومین روز پیاپی، شاهد اعتصاب است و در بخش‌هایی از شهر هم اعتراض‌هایی علیه وضعیت اقتصادی صورت گرفت.

شعارهای برخی از معترضان از مطالبات اقتصادی فراتر رفته و به مسائل سیاسی رسید. در بخش‌هایی از پایتخت ایران بار دیگر شعار «رضا شاه روحت شاد» شنیده شد؛ شعاری که برای نخستین بار در اعتراضات دسامبر و ژانویه گذشته سر داده شد و در آن معترضان از شاه اسبق ایران تمجید می‌کنند.

در برخی ویدیوهای منتشره، ادامه اعتصاب بخش‌های از بازار از جمله بازار طلا به چشم می‌خورد. این در حالی است که اعتصاب و اعتراض به شهرهایی همچون اراک و کرمانشاه هم کشیده شد.

لاریجانی افزود: «نیروهای امنیتی موظفند در اسرع وقت اینها را معرفی کنند تا قوه قضاییه هم به طور جد با آنه‌ا برخورد کند و آنها نمی‌توانند در آینده بگویند ما خبر نداشتیم و نمی دانستیم».

لاریجانی به مسئولان دولتی هم در این زمینه هشدار داد و گفت: «به دولتی‌ها و غیر دولتی‌ها و به همه هشدار می‌دهیم که حوسشان جمع باشد زیرا دستگاه قضایی حتما با مقصران و آن‌ها که دخیل بوده‌اند برخورد جدی خواهد کرد و اینها نمی‌توانند در آینده بگویند که ما قصدمان این نبود که اخلال کنیم. امروز همه می‌دانند که هر اقدامی که به ضرر مردم تمام شود، قطعا ما با آنها برخورد جدی می‌کنیم».

رئیس دستگاه قضایی ایران افزود: «این موضوع اصلا توجیه ندارد که یک شبه هزار تومان روی قیمت دلار برود. هرچند که یک سری بی تدبیری وجود دارد و نباید می‌گفتند که هر کسی می خواهد بیاید هر تعداد سکه بخرد. امروز جنگ اقتصادی است و هر عملیات روانی جدیدی دارد. به جهنم که تحریم ها را انجام می‌دهید کشور ما قوی است و مردم ما حاضر نیستند گوش به وعده‌های پوچ شما بدهند».

آملی لاریجانی با بیان اینکه افساد فی الارض در قانون تبیین شده است و هر کس به طور گسترده مرتکب جنایت و اخلال در نظام اقتصادی کشور شود مشمول آن می‌شود، گفت: «آن‌ها حق ندارند فردا که مورد تعقیب قرار گرفتند بگویند ما نمی‌دانستیم کارمان اخلال در نظام اقتصادی کشور است».

او تاکید کرد: «ما حتما با آن‌هایی که یک شبه بازار ارز و سکه را بالا و پایین می‌کنند، برخورد می‌شود».

اعتراض‌های اخیر در بازار تهران در پی سقوط شدید ارز تومان ایران در برابر دلار آغاز شد. معترضان از کسبه می‌گویند که نمی‌دانند باید جنس‌هایشان را با چه قیمتی عرضه کنند. روز یکشنبه قیمت هر دلار در بازار آزاد ایران به حدود 9 هزار تومان رسید که رقمی بی سابقه در تاریخ پول ملی ایران است.

با وجود این‌که قیمت طلا در ایران هم روندی صعودی دارد، اما این وضعیت ابتدا تاثیر خود را بر بازار لوازم الکترونیکی گذاشت. پس از آن دیگر بازاران به خاطر رکود در بازار، دست به اعتراض زدند.