.
.
.

آیا افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت اوپک به زیان ایران خواهد بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع مطلع در سازمان کشورهای تولیدکننده نفت اوپک روز جمعه اعلام کرد این سازمان به دنبال توافق با کشورهای غیر عضو بر سر افزایش تولید نفت خام اوپک به میزان یک میلیون بشکه در روز از ماه جولای است.

برخی از کارشناسان با توجه به تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران که از هم اکنون باعث کاهش تولید نفت ایران شده، این اقدام را با هدف جایگزینی کاهش صادرات نفت این کشور ارزیابی می‌کنند.

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران شبه گذشته ضمن مخالفت شدید با این اقدام جلسه شامگاه روز گذشته اوپک را به نشانه اعتراض ترک کرد.

پادشاهی سعودی به عنوان عضو اوپک و روسیه به عنوان کشور غیر عضو، مهم‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان هستند که با افزایش تولید نفت موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز منابع دیگری در اوپک اعلام کردند که میزان افزایش نفت کمتر از یک میلیون خواهد بود زیرا شماری از کشورها نمی‌توانند به میزان سهم تعیین شده برای آنها نفت کنند در نتیجه جهت بازگشت به سهمیه خود با مشکلاتی رو‌به‌رو خواهند شد در حالی‌که تولیدکنندگان دیگر حق ندارند که شکاف را پر کنند.

بر اساس توافق اصولی وزرای کشورهای تولیدکننده نفت قرار است میزان تولید هر کشور بر اساس پایبندی به سهمیه 100% آن کشور در اوپک باشد.

بنا بر اعلام سعودی و روسیه، پیشنهاد شده تا میزان تولید نفت تا یک میلیون بشکه در روز برابر با 1% از کل نیاز بین‌المللی افزایش یابد.

اوپک همواره برای دست‌یابی به توافق به اجماع همه اعضا نیاز دارد اما درگذشته نیز بدون موافقت ایران در این زمینه زمینه توافق کرده بود.

ایران که با دور جدید تحریم‌های اعمال‌شده از سوی ایالات متحده آمریکا روبه‌رو است با افزایش تولید نفت مخالف است.

روسیه عضو اوپک نیست اما همانند سعودی با افزایش تولید نفت موافق است.

تحریم نفتی رژیم ایران

به گزارش خبرگزرای روسی اسپوتنیک، هیأت نمایندگی آمریکا به ریاست کریستوفر فورد دستیار وزیر خارجه آمریکا از 18 تا 20 ماه ژوئن به ژاپن و کره جنوبی سفر می‌کند تا سیاست دولت آمریکا در قبال رژیم ایران را برای مقامات آن کشورها توضیح دهد.

بر اساس گزارش‌ها: «دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌المللی، ریاست هیأت نمایندگی آمریکا را در سفر به توکیو و سئول عهده‌دار است تا موضع آمریکا در قبال با ایران و وضع تحریم‌های جدید علیه تهران را توضیح بدهد».

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای به دنبال تقابلی تمام‌عیار با حکومت ایران است.

وزیر خارجه روسیه گفته که خروج آمریکا از برجام با هدف سازمان‌دهی تقابلی تمام‌عیار با رژیم ایران است.

ژاپن از اول اکتبر واردات نفت از ایران را متوقف خواهد کرد

رئیس اتحادیه نفت ژاپن گفته که بدون معافیت از تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه تهران این کشور احتمالا از اول اکتبر واردات نفت از ایران را متوقف خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، "تاکاشی تسوکیوگا" روز جمعه اعلام کرد اگر معافیت از تحریم‌های آمریکا در زمینه واردات نفت از ایران مشمول ژاپن نشود، پالایشگاه‌های نفت این کشور ممکن است از اکتبر آینده بارگیری نفت خام ایران را متوقف کنند.

وی در ادامه گفت: «در صورتی که پس از مهلت 180 روزه که در 4 نوامبر به پایان خواهد رسید، امکان ادامه پرداختی‌های ایران نباشد، احتمال می‌رود که مشتریان ژاپنی نفت ایران اجبارا در ماه اوت آخرین سفارش خود را انجام دهند.

ایالات متحده آمریکا تا 4 نوامبر آینده به مشتریان بین‌المللی نفت ایران مهلت داده تا به قرارداد‌های خود با تهران پایان دهند.