.
.
.

مخالفت خامنه‌ای با پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه 20 ژوئن در دیدار با نمایندگان و کارکنان مجلس ایران، به طور تلویحی با پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم مخالفت کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، خامنه‌ای درباره معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی گفت: «این معاهدات ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تامین منافع و مصالح آن‌ها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد، به ‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آن‌ها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً 150 کشور پذیرفته‌اند شما چطور آن را رد می‌کنید؟»

رهبر ایران درباره روش به گفته او «صحیح» برخورد با این کنوانسیون‌ها گفت: «همانگونه که درباره برخی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند».

او ادامه داد: «البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیونهایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند».

اشاره خامنه‌ای به مطرح شدن لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است در مجلس است که جنجالی شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی 10 ژوئن مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم برای دو ماه، یعنی تا زمان روشن شدن نتیجه مذاکرات با اتحادیه اروپا را تصویب کردند.

بررسی این لایحه در مجلس ایران با حواشی متعددی همراه بوده است. از جمله در ابتدای ورود به رسیدگی به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT)، طومارهایی در صحن مجلس پخش شده و شماری از نمایندگان نیز با پلاکاردهایی در دست، خواستار بررسی نشدن این لایحه شدند.

به نظر می‌رسد که حمایت ایران از گروه‌هایی در منطقه از جمله حزب‌الله در لبنان و حماس در فلسطین که از سوی برخی کشورها و نهادها به عنوان گروه‌های تروریستی شناسایی شده‌اند، از دلایل مخالفت‌ها با پیوستن ایران به کنوانسیون است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در نهایت پس از سخنان مخالف و موافق و نیز صحبت‌های عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در مورد این لایحه، امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیأت رئیسه مجلس، گفت که تعدادی از نمایندگان در نامه‌ای خواستار مسکوت ماندن این لایحه، حداقل برای دو ماه، تا روشن شدن نتیجه مذاکره با اروپایی‌ها شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران نوشت که «بیش از 50 تن» از نمایندگان مجلس درخواست مسکوت ماندن این لایحه را مطرح کردند.

سپس در پی سخنان موافقان و مخالفان، نمایندگان با 138 رای موافق، 103 رای مخالف و شش رای ممتنع از مجموع 253 نماینده حاضر در مجلس، با مسکوت ماندن دو ماهه این لایحه موافقت کردند. بر این اساس بررسی این لایحه در مجلس ایران دست‌کم دو ماه به تعویق خواهد افتاد.