.
.
.

ایران: پیشنهادهای اروپا برای حفط برجام کافی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران سه‌شنبه 19 ژوئن گفت که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام)، پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای حفط این توافق کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) صالحی که برای شرکت در نشست اسلو به نروژ سفر کرده، بعد از ظهر سه‌شنبه با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد. گوترش در این دیدار بر ضرورت حفظ توافق هسته‌ای تأکید کرد.

صالحی اما اعلام کرد که با خروج آمریکا از برجام، پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای کافی نیست.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا 16 مه گذشته در اجلاس صوفیه توافق کرده بودند که با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام)، به تعهدات خود در توافق هسته‌ای با ایران عمل کنند. اتحادیه اروپا راهکارهایی نیز برای مقابله با تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران پیش‌بینی کرد، از جمله بازگرداندن قانون «مقررات مقابله‌ای» که در نوامبر 1996 در جریان مناقشه بر سر تحریم ایران، کوبا و لیبی به تصویب پارلمان اروپا رسید. این قانون رعایت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را برای شرکت‌های اروپایی ممنوع می‌کند.

تهران هشدار داده که در صورت دست‌نیافتن به تضمین‌های عملی، فعالیت‌های هسته‌ای پیشین خود از جمله غنی‌سازی اورانیوم را از سر می‌گیرد. علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز برای باقی‌ماندن در برجام چندین شرط، از جمله تضمین فروش نفت ایران را در برابر اروپا اعلام کرد.

علی اکبر صالحی در گفت‌وگو با آنتونیو گوترش گفت نتایجی که از توافق هسته‌ای (برجام) در حوزه‌های اقتصادی، بانکی و سرمایه‌گذاری عاید ایران شده بسیار کمتر از حد انتظار تهارن است. صالحی از سازمان ملل و کشورهای اروپایی خواست که با صراحت بیشتری از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کنند.

چند ساعت بعد از این دیدار استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از حمایت گوترش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خبر داد.
این در حالی است که برونو لومِر وزیر دارایی فرانسه سه‌شنبه گفته بود که پس از اعمال دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت‌های فرانسوی نمی‌توانند به همکاری با ایران ادامه دهند.

به گفته وزیر دارایی فرانسه شرکت‌های فرانسوی باید برای محصولاتی که به ایران صادر و یا در آن کشور تولید می‌کنند پول دریافت کنند اما در اروپا نهاد مالی مستقلی که قادر به حفاظت از منافع این شرکت‌ها باشد وجود ندارد و به همین سبب ماندن آنها در ایران عملی نیست.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 مه با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران، خروج کشورش را از این توافق اعلام کرد.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.