.
.
.

موج جدید دستگیری‌ فعالان و شهروندان عرب در اهواز پیش از عید فطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نهادهای حقوق بشری اهواز گزارش کردند با نزدیک شدن به عید فطر و با توجه به اینکه مردم عرب اهواز هر ساله راهپیمایی‌های عیدانه هویت طلبانه‌ای در این روز برگزار می‌کنند، نیروهای امنیتی ایران موج جدیدی از دستگیری‌ها در این شهر آغاز کرده‌اند.

سازمان حقوق بشر اهواز روز چهارشنبه 13 ژوئن 2018 با انتشار بیانیه‌ای به تحت عنوان «دستگیری‌های فله‌ای در اهواز پیش از عید فطر 2018» تعداد دستگیرشدگان را «ده‌ها نفر» اعلام و فهرستی از افرادی که تا کنون دستگیر شده‌اند، را منتشر کرد.

در بیانیه این سازمان آمده است: «این دستگیری‌ها که با هدف ممانعت از برگزاری راهپیمایی‌های روز عید فطر صورت گرفت، از منطقه «حي الدائرة» آغاز شده و در حال سرایت به دیگر مناطق است. فعالان و شهروندان عرب هر ساله در روز عید فطر راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار کرده و با سردادن شعارهای قومی، بر هویت عربی خود و منطقه تاکید و مطالبات خود را به شکل مسالمت‌آمیز مطرح می‌کنند... علیرغم اینکه هر ساله نیروهای امنیتی ایران ده‌ها شهروند و فعال عرب را پیش از عید فطر دستگیر می‌کنند، مردم عرب دستگاه سرکوب رژیم ایران را به چالش کشیده و با برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز گسترده، به سیاست‌های نژادپرستانه رژیم حاکم که برای محو هویت، فرهنگ و وجود ملت عرب اهواز می‌کوشد، اعتراض می‌کنند».

سيد مهدى موسوى 27 ساله، على سوارى 31 ساله، حسين سوارى 28 ساله، كاظم زابى 25 ساله، على هليچى 25 ساله ، خالد سوارى 38 ساله، طارق زابى، احمد چلداوى، فاضل سوارى و سيد حمد موسوى از منطقه حي الدائرة اهواز و احمد سيلاوی 25 ساله، حسين مسعودي 30 ساله، حمزة بدوي 24 ساله، عباس بدوي 23 ساله، ميثم بدوي 26 ساله، عدنان سيلاوي 24 ساله و عبدالرحمن خسرجي 33 ساله از منطقه ملاشیه اهواز، افرادی هستند که سازمان حقوق بشر اهواز در بیانیه خود از آنها به عنوان دستگیرشدگان یاد کرده است. با این حال این سازمان تاکید کرد: «اطلاعی از هویت بقیه دستگیرشدگان در حال حاضر وجود ندارد، اما منابع میدانی گزارش کردند که این افراد بدون احکام قضایی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند».

این سازمان همچنین ضمن محکوم کردن این دستگیری‌های فله‌ای، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط دستگیرشدگان و با استناد به اصول جهانی حقوق بشر و آزادی ملت‌ها برای برگزاری و انجام تجمعات، عبادت‌ها، عادات و رسوم خواستار فراهم شدن فرصت برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز در عید فطر برای ملت عرب اهواز شد.