.
.
.

ايران به کره شمالی در باره مذاکره با آمریکا هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه 11 ژوئن 2018 به کره شمالی در باره مذاکرات این کشور با آمریکا هشدار داد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت:«با توجه به پیشینه و تاریخ رفتار و روابطی که از آمریکا می‌شناسیم به ویژه از شخص آقای ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق‌ها و قراردادها و تخطی از تعهدات انجام داده است به ویژه در رابطه با برجام، نگاه خوش‌بینانه‌ای به این مساله نداریم و معتقدیم دولت کره باید با «هوشیاری کامل» در این خصوص برخورد کند چرا که ماهیت حاکمیت آمریکا ماهیتی نیست که بتوان خوش‌بینانه درباره آن قضاوت کرد».

قاسمی افزود: «موضع ایران در این رابطه کاملا روشن است و تغییری در آن انجام نشده؛ ما علاقه‌مندیم در شبه جزیره کره مثل سایر نقاط جهان صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و هر گامی به این روند کمک کند و نیز به توسعه اقتصادی و رفاه این منطقه از آن استقبال می‌کنیم».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قاسمی در رابطه با مواضع اخیر روسیه و برخی تحلیل‌ها حاکی از دور شدن این کشور از ایران در سوریه است، گفت: «تا جایی که به خاطر دارم اتفاق جدیدی در روابط ما با روسیه در رابطه با سوریه اتفاق نیفتاده و مواضع روسیه در قبال دمشق و تهران روشن است. رایزنی‌های ما در روند آستانه و مذاکرات دوجانبه ادامه دارد و روسای جمهور ایران و روسیه اخیرا دیداری با یکدیگر داشته‌اند».

سخنان سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی مطرح شده که جلسه «مقدماتی» اجلاس نشست رهبران آمریکا و کره شمالی روز سه شنبه ساعت 9 صبح به وقت محلی برایر 1 بامداد به وقت گرینیچ در هتل «کاپیلا»در جزیره سنتوسا در سنگاپور آغاز خواهد شد.

پیشتر ترامپ نیز گفته بود که برنامه‌ریزی‌ها برای این دیدار «بسیار خوب» پیش می‌رود.

وی افزود:«بسیار جالب است که در سنگاپور خواهم بود ..فضای شگفت انگیزی است»

پیش از این، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز در توییتر اعلام کرد، محل برگزاری نشست کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هتل «کاپلا» واقع در جزیره سنتوزا است و از سنگاپوری‌ها برای مهمان‌نوازیشان تشکر کرد.

او در این خصوص توضیح داد:«روابط بسیاری در حال شکل‌گیری و مذاکرات زیادی پیش از این سفر در حال پیشروی است. باید ببینیم چه پیش می‌آید. اما این دیدار بسیار مهم است. این دو روز بسیار مهم خواهند بود».

در همین حال مارک پومپیو وزیر امور خارجه آمریکا، که ترامپ را همراهی می‌کند، در توییتر خود سیاست آمریکا در قبال برنانه اتمی کره شمالی را بیان کرد و نوشت:«ایالات متحده آمریکا همچنان بر خلع سلاح کامل و نهایی شبه جزیره کره متعهد است.»