.
.
.

انفجار قیمت خودروهای داخلی در ایران طی روزهای گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش رسانه‌ها از افزایش قیمت خودروهای داخلی در ایران به صورت تصاعدی و روزانه حکایت دارد، تا جایی که برخی رسانه‌ها، این روند را به «انفجار قیمت خودروهای داخلی» توصیف کردند.

سایت تابناک در این باره نوشته است، اگر شخصی بخواهد خودرویی داخلی خریداری کند «باید به صورت ساعتی چک کند زیرا معلوم نیست قیمتی را که امروز به وی اعلام کرده‌اند فقط در خوش بینانه‌ترین حال، فقط برای همان امروز اعتبار داشته و صبح فردا باید قیمت جدیدی را از همان خودرو در بازار ببیند».

قیمت خودروهای داخلی در بازار طی هفته جاری به شدت بالا رفته است. به طور مثال، خودرویی مانند مزدا 3 که تکنولوژی آن مربوط به 10 سال پیش است، اکنون با قیمت حدود 250 میلیون در بازار ایران فروخته می‌شود.

بنا بر این گزارش، عرضه خودرو ازسوی برخی ازخودروسازان نیز به صورت «قطره چکانی» صورت می‌گیرد، زیرا اگر هم طرح فروشی اعلام شود در کسری از ثانیه ظرفیت پر و سایت فروش بسته می‌شود.

در کنار این عوامل، اعلام خبرهایی مبنی بر خروج شرکت‌هایی مانند پژو، سیتروئن و هیوندایی نیز خود باعث آشفته‌تر شدن فضای بازار خودرو در ایران شده و قیمت‌ها را بالاتر برده است. پس از این اعلام، قیمت پژو 2008 که اولین خودروی تولید مشترک پژو و ایران خودرو در قالب قرارداد مشترک توصیف می‌شود، حدود 25 میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.

در بازار تهران، حتی پراید نیز با افزایش 2 میلیون تومانی همراه شده است. روز یکشنبه شرکت سایپا برای کنترل قیمت ها طرح فروش تعدادی از خودروهای خود را که بیشتر آن‌ها از خانواده پراید بودند را اعلام و پس از آن حمله برای خرید به این سایت به حدی بود که سایت فروش برای مدتی بالا نمی آمد.

بررسی قیمت خودروهای داخلی نسبت به 10 روز گذشته نشان می‌دهد خودروهایی مانند ساندرو استپ وی، ساندرو مزدا 3، تندر 90، دنا، آی 20، اکسنت، سراتو، برلیانس، پژو از تمامی مدل شامل 206 و 207 و حتی پراید از 2 تا 40 میلیون تومان در بازار فقط طی 10 روز افزایش قیمت داشته است.