.
.
.

ويديو..درب ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست توسط یک فعال اهوازی گِل گرفته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در اعتراض به سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست ایران که منجر به خشک شدن رودها، نابودی کشاورزی، سدسازی‌های اشتباه، انتقال آب به مناطق مرکزی ایران، افزایش گرد و غبار و ریزگردها، عبور درجه آلودگی هوا از مرز خطرناک و شیوع بیماری‌ها شده، یک فعال محیط زیست اهوازی در یک حرکت اعتراض درب ساختمان این سازمان در اهواز را گِل گرفت.

فعالان محیط زیست در اهواز فیلم کوتاهی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که در آن یک فعال محیط زیست اهوازی به نام مسعود کنعانی با سردادن فریاد «حيات ما را به خطر انداختند،همه ما را عزادار كردند و دولت اقاي روحانى تنها وتنها نظاره گر است» درب ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست در اهواز را گِل گرفت.

گِل گرفتن کنایه‌ای در زبان فارسی است که به ضرورت تعطیلی یک‌باره و دائمی یک مکان اشاره دارد. برخی گِل گرفتن را نمادی از به قبر نهادن و مرگ یک فرد یا یک نهاد دانسته‌اند. یک فعال اهوازی در این‌باره گفت: « سازمان حفاظت محیط زیست در اهواز «مرده‌ای متعفن» است که باید هر چه سریعتر به گور سپرده شود، زیرا علاوه بر اینکه این نهاد عملا هیچ‌کدام از وظایف سازمانی خود در حفاظت از محیط زیست را انجام نمی‌دهد، با صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های منافی قانون و بر خلاف مصلحت محیط زیست و مردمی که در این محیط زندگی می‌کنند، با آنها که مرگ این محیط و این مردم را می‌خواهند، همدست شده است.»

طی سال‌های گذشته و به ویژه در سال جاری مدارس، ادارت، بانک‌ها و به طور کل زندگی مردم اهواز بارها به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد. در ماه فوریه 2017 آلودگی هوا در اهواز به 60 برابر حد مجاز رسید. مردم عرب اهواز اگرچه اعتراضات ماه مارس را به دلیل انکار هویتشان در یک برنامه تلویزیونی آغاز کردند، اما شعارهای اعتراضی آنان به آلودگی هوا و انتقال آب کارون، بخش قابل توجهی از شعارها را تشکیل داد.