فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بوئینگ: هیچ هواپیمایی تحویل ایران نخواهیم داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شرکت بوئینگ، غول هواپیماسازی آمریکا، چهارشنبه 6 ژوئن اعلام کرد که به تحریم‌های ایالات متحده پایبند خواهد بود و با وجود قراردادی که با تهران بسته، هیچ هواپیمایی تحویل ایران نخواهد داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت بوئینگ دسامبر 2016، بزرگترین قرارداد خود طی حدود 40 سال گذشته را با شرکت هواپیمایی ایران‌ایر منعقد کرد که برپایه آن، مقرر شد 80 فروند هواپیما، تحویل این شرکت دهد. ارزش این قرار داد، 16.6 میلیارد دلار است.

  بوینگ همچنین قراردادی برای فروش 20 فروند هواپیمای «بوینگ مکس 737» با شرکت هواپیمایی آسمان منعقد کرده بود که ارزش آن 3 میلیارد دلار است. قرار بود این تعداد هواپیما از سال‌ 2022 تا 2024 به شرکت آسمان تحویل داده شود.

  پس از آغاز اجرای توافق‌نامه هسته‌ای (برجام)، شرکت ایران‌ایر، سه قرار داد برای خرید هواپیماهای مسافربری منعقد کرد که شامل 120 هواپیمای ایرباس، 80 هواپیمای بوئینگ و 20 هواپیمای ای.تی.آر می‌شود. تا کنون 8 هواپیمای ای.تی.آر و 3 هواپیمای ایرباس، تحویل شرکت ایران‌ایر شده است. ادامه اجرای این قراردادها اما پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای (برجام) و از سرگیری تحریم‌های ایران، با چالش روبرو شد.

  توافق هسته‌ای که ژوئیه سال 2015 منعقد و بر اساس آن، بخشی از تحریم‌های ایران لغو شد، به این کشور امکان انعقاد قراردادهایی برای خرید هواپیمای مسافربری فراهم کرد.

  میانگین عمر هواپیماهای مورد استفاده در ایران در حال حاضر، 20 سال است. بنا بر اعلام سازمان هواپیمایی مسافربری ایران، این کشور در دهه آینده، به 400 تا 500 هواپیمای مسافربری جدید نیاز دارد.

  از سال 1995 به دلیل تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های هواپیماسازی غربی از فروش هواپیما یا قطعات یدکی به ایران منع شدند. اما توافق هسته‌ای بخشی از این تحریم‌ها را لغو کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران