فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: برجام محصولی نداشت

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ایران در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی ایران از او نقل کرده گفته است که توافقنامه هسته‌ای میان ایران ئقدرت‌های جهانی «محصولی» نداشته است.

  حسن نقوی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه قرچک گفت: «برجام محصولی برای ملت نداشته و در آینده هم نخواهد داشت، حال برخی نمایندگان آن را طلاکوب به رئیس مجلس تحویل می دهند».

  او در ادامه افزود: «دل بستن به مذاکره با کشورهای طرف برجام وقت تلف کردن است».

  وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهارداشت: «مشکلات کشور با مذاکره با کشورهای طرف برجام حل نمی شود بلکه می توان این مسائل را با برقراری ارتباط با کشورهای همسایه، آمریکای لاتین، آسیای مرکزی و آفریقا برطرف کرد.»

  ایرنا در گزارش خود از سخنان نقوی نوشته است: «برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام پس از چندسال مذاکره بی حاصل، باهدایت مقام معظم ر هبری، تیرماه 1394 با توافق بین ایران و کشورهای 1+5 ( انگلیس، آلمان، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین) بالاخره به نتیجه رسید و در نتیجه آن تحریم های هسته ای ایران ازجمله مشکلات مربوط به فروش نفت، نقل و انتقال وجوه حاصل از صادرات نفت و دیگر مشتقات آن، حمل و نقل و کشتیرانی، انتقال پول بین بانکی، اتصال به سوئیفت و ... برداشته شد.»

  در 8 ماه مه سال جاری، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که بارها از برجام به عنوان توافقنامه بد یاد کرده بود خارج شد و ضمن اعلام بازگشت تحریم‌های گذشته این کشور را تهدید به تحریم‌های شدیدی گسترده‌تری کرد.

  از سوی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان در برابر فشارهای ایلات متحده برای پیوستن به این کشور برای اعمال مجازات‌ها و تحریم‌ها همچنان مقاومت می‌کنند اما معلوم نیست که موضع اروپا تا چه زمانی ادامه یابد.

  پیشتر رهبر نظام در ایران طی سخنانی در واکنش به خروج آمریکا از برجام از اروپایی‌ها خواست تا تضمین‌های برای باقی ماند در برجام به ایران بدهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران