فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. کشاورزان معترض ساختمان وزارت نیرو در اهواز را تصرف کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ده‌ها کشاورز عرب اهوازی که در روزهای گذشته نسبت به ممنوعیت کشت و عدم تامین آب کشاورزی توسط وزارت نیرو تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، چهارشنبه 30 می 2018 ساختمان سازمان آب و برق که عالی‌ترین نهاد وزارت نیرو در اهواز است را تصرف کردند.

  براساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی، کشاورزان عرب با سر دادن شعار علیه سیاست‌های آبی وزارت نیرو، تکبیرگویان وارد ساختمان سازمان آب و برق، موسوم به ساختمان پنج‌طبقه در بلوار گلستان اهواز شدند.

  از ابتدای تابستان، کشت برخی از محصولات کشاورزی از جمله برنج در اهواز ممنوع اعلام و از اختصاص آب مورد نیاز به برنج‌کاران اهوازی جلوگیری شد.

  وزارت جهاد کشاورزی به منظور اجرای طرح تغییر الگوی کشت با توجه به مشکل کم آبی، پیشتر اعلام کرده بود که کشت برنج فقط در استان‌های گیلان، مازندران و برخی مناطق استان گلستان امکان‌پذیر است و دولت از کشت این محصول در استان‌های دیگر از جمله خوزستان حمایت نمی‌کند.

  کشاورزان در استان خوزستان و به ویژه در اهواز بارها به سیاست‌های آبی انتقاد کرده و تجمع‌های اعتراض‌آمیز برگزار کردند‌. صدها کشاورز اهوازی در اواسط ماه مه 2018 مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده و با سردادن شعارهایی اعتراض خود به آنچه از سوی آنها «ظلم، ستم و بی‌عدالتی» توصیف شد، اعلام کردند.

  برخی از این کشاورزان با یادآوری داستان حسین بن علی و یزید بن معاویه در کربلا، شرایط خود به این حادثه تاریخی تشبیه کردند.

  عبدالرحيم رحیمی نیا، رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش نیز ممنوعیت یا محدودیت کشت در خوزستان را مسئله‌ای «حساس و خطرناک» دانست و گفت: «به همه مسئولان وزارت نیرو، کشاورزی هشدار می‌دهیم که این مسایل مستقیما با معیشت کشاورزان ارتباط دارد».

  رحیمی‌نیا در ادامه افزود: « وقتی در خبرها می‌خوانیم برنامه خاموشی برای استان در نظر گرفته شده، آن هم به دلیل کمبود آب و در مقابل معاون رییس جمهور اعلام می‌کند که آب خوزستان اضافه است و لازم است سند ملی آب تصویب واجرایی شود تا از بحث مافیا و تجارت آب جلوگیری شود.اگر کشاورز نکارد یا کم بکارد زندگی خود را چگونه اداره کند آیا مسئولانی که مسایل مربوط به ممنوعیت و یا محدودیت کشت را مطرح می‌کنند به این فکر افتاده‌اند که اگر 6 ماه حقوق نگیرند، زندگی خود را چگونه اداره می‌کنند. در این زمینه باید به معیشت کشاورزان توجه ویژه شود».

  در چند سال اخیر کشاورزی در اهواز با محدودیت‌هایی در کشت به ویژه برنج، از سوی دولت مواجه شده است در حالی که با وجود پنج رودخانه پرآب اهواز از مرغوب‌ترین مناطق زراعی به شمار می‌‌آید اما انتقال آب کارون و دیگر رودخانه‌ها به فلات مرکزی ایران، شرایط را تغییر داده و به طبیعت آسیب وارد کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران