فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نزار زکا، گروگان لبنانی در ایران دست به اعتصاب غذا زد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  نزار زکا، شهروند لبنانی-آمریکایی در اعتراض به اوضاع نگهداری‌اش در زندان اوین تهران دست به اعتصاب غذا زد و به بند دو سپاه پاسداران منتقل شد.

  به گزارش پایگاه پرس‌نیوز وکیل مدافع نزار زکا، شهروند آمریکایی که در زندان‌های ایران به سر می‌برد، تاکید کرد موکلش به بند ویژه سپاه پاسداران منتقل شده است.

  در همین رابطه شبکه صدای آمریکا روز شنبه 26 می 2018 سخنان جیسون پابلت، وکیل مدافع زکا به کمپین حقوق بشر در ایران را نقل کرد. پابلت گفت: « آقای زاکا از روز یکشنبه 20 می 2018 از بند هفت زندان اوین به بند دو الف سپاه منتقل شده و از آن زمان هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.»

  لازم به ذکر است که دامنه فعالیت‌های سپاه پاسداران به فعالیت‌های نظامی محدود نیست، بلکه سپاه نهادهای امنیتی و بازداشتگاه‌های خاص خود را دارد. سپاه پاسداران ایران همچنین نهادهای اقتصادی گسترده‌ای دارد که بیش از 5 هزار شرکت علنی و پنهانی در ایران و خارج از این کشور را در اختیار دارند و ایران برای دور زدن تحریم‌ها به فعالیت‌های این شرکت‌ها دل بسته است.

  نزار زکا چگونه دستگیر شد؟

  خبرگزاری فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران در نوامبر 2015 گزارش کرد که نزار زکا، تاجر لبنانی مقیم آمریکا دستگیر شد. به گفته این خبرگزاری زکا از فعالان جریان 14 مارس در لبنان است که با سیاست‌های حزب‌الله مخالف است.

  زکا کارشناس فن‌آوری اطلاعات است و از مدافعان آزادی بیان در اینترنت به شمار می‌رود. او همچنین دبیرکل سازمان اطلاعات و ارتباطات عربی و رئیس بخش سیاست عمومی در ائتلاف جهانی تکنولوژی و خدمات است. این ائتلاف جهانی بیش از 90 درصد صنعت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در جهان را در اختیار دارد.

  نزار زکا در سال 2015 و به دعوت مقامات ایران برای شرکت در یک کنفرانس با موضوع فن‌آوری اطلاعت به تهران رفت ولی در 18 سپتامبر همان سال زمانی که پس از پایان کنفرانس با یک تاکسی از هتل به فرودگاه تهران می‌رفت، ناپدید شد. او به دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان وخانواده رئیس‌جمهوری ایران به این کشور سفر کرده بود.

  پس از ناپدید شدن این شهروند لبنانی-آمریکایی تلویزیون رسمی ایران اعلام کرد که نزار زکا به اتهام جاسوسی دستگیر شده است. در آن زمان درباره زکا شایع شد که او با افرادی از اپوزیسیون ایران در هماهنگی بود و دادگاه انقلاب او را به 10 سال زندان محکوم کرد.

  اعتصاب غذای زکا

  جیسون پابلت، وکیل مدافع زکا روز جمعه 25 می 2018 خبر داد که موکلش در اعتراض به شرایط نگهداری از 15 می 2018 در اعتصاب غذا به سر می‌برد. پابلت همچنین گفت که مسئولان زندان اوین به بند 7 حمله کرده و از همه بند فیلم‌برداری کرده و زکا را به بند 2 سپاه پاسداران منتقل کرده‌اند.

  خبرگزاری مهر نیز به نقل از منابعی که نامی از آنها نبرد، نزار زکا را به دلیل روابط ویژه‌اش با نهادهای اطلاعاتی و نظامی آمریکا «گنج پنهان» توصیف کرد. پس از ربوده شدن زکا، خبر دستگیری او در سپتامبر 2015 منتشر شد. به گفته ماجد دمشقیه، یکی از وکلای لبنانی نزار زکا، پس از آن خانواده زکا با جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان تماس گرفته و خواستار توضیحی روشن درباره سرنوشت او شدند. دمشقیه همچنین از ناراحتی خانواده زکا به دلیل عدم پاسخگویی وزارت امور خارجه لبنان در این زمینه، خبر داد.

  پشت‌پرده ربوده شدن زکا در ایران

  با بررسی آنچه در رسانه‌های ایران درباره نزار زکا منتشر می‌شود، می‌توان بخشی از پشت‌پرده ربوده‌شدن این شهروند لبنانی-آمریکایی را فهمید. روزنامه تندروی وطن امروز پس از دستگیری زکا نوشت که او یکی از بنیانگذاران «انجمن بین‌المللی مدیران ایرانی» است و بنا بر ادعای وطن امروز این انجمن بخشی از یک پروژه امنیتی به نام POL است. ایران این انجمن را پوششی برای نفوذ در سیاست ایران و شبکه‌های تجارت سطوح بالا توصیف کرد. در آن زمان رسانه‌های فارسی زبان دستگیری نزار زکا و سیامک نمازی را در ارتباط با یکدیگر دانستند. سیامک نمازی یکی از اعضای بانفوذ لابی ایران در آمریکاست و به عنوان مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک در شرکت نفتی کرسنت فعالیت می‌کرد.

  وبگاه تقاطع به نقل از منابع آکاه گزارش کرد نیروهای اطلاعات سپاه 12 اکتبر به منزل نمازی یورش برده و او را به زندان اوین برده‌اند. به گفته این منبع، اطلاعات سپاه توانست با هک کردن ایمیل سیامک نمازی کوشید از طریق ارسال لینک‌های آلوده ایمیل همکاران نمازی را نیز هک کند.

  روزنامه وال‌ستریت ژورنال نیز این دو دستگیری را در ارتباط با هم دانست ولی ماجد دمشقیه، وکیل نزار زکا با اظهار تعجب درباره آنچه پشت پرده می‌گذرد، وجود ارتباط بین ربوده شدن « یک کارشناس فنی که هیچ ارتباطی به سیاست ندارد» و آنچه وال‌ستریت ژورنال گزارش کرده را رد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران