.
.
.

ایفاگر صد نقش جوانمردی در سینمای ایران درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناصر ملک‌مطیعی، بازیگر سرشناس سینمای پیش از انقلاب ایران، روز شنبه 26 می 2018 در سن 88 سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر ناصر ملک‌مطیعی به دلیل نارسایی کلیه و تنگی نفس، مدتی در بیمارستان بستری بود و در سن 88 سالگی درگذشت. ملک‌مطیعی در 29 مارس 1930 در تهران به دنیا آمد و در 26 می 2018 در این شهر از دنیا رفت.

به دلیل ایفای نقش کاراکترهای مثبت و جوانمرد در بیش از صد فیلم پیش از انقلاب 1979 ایران شهرت دارد. با روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران فرصت حضور دوباره ناصر ملک‌مطیعی و برخی از همنسلانش روی پرده سینما از آنها گرفته شد. ملک‌مطیعی پس از انقلاب تنها دو بار امکان بازیگری مجدد را به دست آورد. او به همراه ایرج قادری، محمدعلی فردین، محمدعلی کشاورز و سعید راد در سال 1982 در فیلم برزخی‌ها که ایرج قادری کارگردانی آن را بر عهده داشت، بازی کرد. این فیلم که در آن زمان رکورد فروش فیلم‌های ایرانی را شکست، پس از مدتی توقیف و قادری، راد، فردین و ملک‌مطیعی ممنوع‌الفعالیت شدند. نام ناصر ملک‌مطیعی حتی در تیتراژ پایانی این فیلم نیز درج نشده بود.

پس از 35 سال ممنوع‌الکاری ناصر ملک‌مطیعی توانست در سال 2014 در فیلم نقش نگار به کارگردانی علی عطشانی حضور یابد.

در پنجاهمین سالگرد درگذشت غلامرضا تختی، کشتی‌گیر نامدار ایرانی، مراسمی برای تجلیل از ناصر ملک‌مطیعی در تهران برگزار شد. او همچنین بنا بود با حضور در برنامه «دورهمی» در شبکه نسیم و برنامه «من و شما» در شبکه شما مورد تجلیل قرار گیرد. با فشار نهادهای امنیتی از پخش این دو برنامه جلوگیری شد و روزنامه کیهان در یادداشتی این برنامه‌ها را تلاش برای « استحاله فضای فرهنگی جامعه» توسط « محافل و کانون‌های معلوم‌الحال خارج از کشور و عناصر داخلی آنها» توصیف کرده و در این‌باره نوشت: « تازه‌ترین برنامه از این دست، تجلیل از ناصر ملک مطیعی، بازیگر برخی فیلم‌های مستهجن سینمای دوران طاغوت بود که به طرز سؤال‌برانگیزی قرار بود چهارشنبه گذشته در دو برنامه «دورهمی» در شبکه نسیم و «من و شما» در شبکه شما، روی آنتن رسانه ملی برود که با هوشیاری مدیران پخش این دو شبکه، تا این زمان، از پخش هر دو برنامه جلوگیری به عمل آمده است. اینکه چگونه می‌شود در این زمان، ناگهان تهیه‌کننده دو برنامه تلویزیونی همزمان بدون هیچ دلیل و توجیه و مناسبتی به سراغ یکی از بازیگران سینمای طاغوت بروند که مدتهاست جریان‌هایی در داخل و خارج کشور درصدد مطرح ساختن و تجلیل از او هستند، بایستی برخی مدیران رسانه ملی پاسخگو باشند که قاعدتا چراغ سبز حضور وی در تلویزیون را به تهیه کنندگان یاد شده داده‌اند. اما آیا این مدیران خود حاضرند حتی یکی از پوسترهای فیلم‌های مبتذل این بازیگر که اغلب مملو از برهنه‌گرایی و صحنه‌های غیراخلاقی است را به خانواده خود نشان دهند؟! فیلم‌هایی همچون «قصاص»، «بابا گلی به جمالت»، «مهدی مشکی و شلوارک داغ»، «لذت گناه»، «خاطرخواه»، «جیب بر خوشگله»، «کلک نزن خوشگله»، «پاشنه طلا» و... که علاوه بر ساختار فنی ضعیف مصداق بارزی از فساد و فحشا در سینما بودند.»

ناصر ملک مطیعی اولین بار در سال 1949 در فیلم واریته بهاری به کارگردانی پرویز خطیبی و آخرین بار در سال 2014 در فیلم نقش نگار به کارگردانی علی عطشانی روی صحنه رفت، ولی در این میان در فیلم‌های شکار خانگی، ولگرد، گرداب، افسونگر، غفلت، چهارراه حوادث، اتهام، هفده روز به اعدام، بازگشت به زندگی، عروس فراری، طلسم شکسته، دشمن زن، دوقلوها، ستارگان می‌درخشند، اول هیکل، آرامش قبل از طوفان، عمو نوروز، عسل تلخ، سایه سرنوشت، آس و پاس، کلاه مخملی، عروس دهکده، سوداگران مرگ، با معرفت‌ها، آراس خان، مردها و جاده‌ها، لذت گناه، ابرام در پاریس، یک پارچه آقا، پاسداران دریا، هاشم خان، میلیونر فراری، قهرمان دهکده، قفس طلایی، فرار از حقیقت، حسین کرد، گذشت بزرگ، طوفان نوح، جاده زرین سمرقند، سالار مردان، مردان روزگار، گرفتار، قیصر، قصه دل‌ها، قصر زرین، جیب‌بر خوشگله، مرید حق، علی بی‌غم، طوقی، سوگولی، سکه شانس، رقاصه شهر، به خاطر دخترم، نقره داغ، لوطی، کلبه‌ای آنسوی رودخانه، سه قاپ، کاکو، قصاص، غلام ژاندارم، پهلوان مفرد، پل، باباشمل، مهدی مشکی و شلوارک داغ، مرد، قلندر، سر گروهبان، خاطرخواه، مردان خلیج، عروس استانبول، ناخدا، شیخ صالح، شورش، سراب، دشمن، صلات ظهر، ترکمن، اوستا کریم نوکرتیم، ابرمرد، آقا مهدی وارد می‌شود، ده بومی کوچک، همت، عبور از مرز زندگی، پاشنه طلا، اخم نکن سرکار، میهمان، کلک نزن خوشگله، شادی‌های زندگی، سینه‌چاک، چلچراغ، بت، بابا گلی به جمالت، آتش جنوب، سرباز، دو مرد خشن، تا آخرین نفس و برزخی‌ها نیز به عنوان بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده حاضر شد.

ملک‌مطیعی همچنین در 1974 در یک مجموعه تلویزیونی به نام سلطان صاحبقران به کارگردانی علی حاتمی ایفای نقش کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم