.
.
.

پومپئو: تغییر نظام ایران هدف آمریکا نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه 24 مه اعلام کرد که تغییر نظام ایران، هدف ایالات متحده در تعاملش با تهران نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پومئو در جلسه‌ای در مجلس سنای آمریکا در پاسخ به سوالی که آیا واشینگتن در پی تغییر نظام حاکم بر این است، گفت: «خیر».

این در حالی است که آمریکا در حال تشدید تحریم‌های ایران است. در آخرین اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد که شرکت‌های هواپیمایی ماهان و معراج را هدف قرار داد.

پومپئو در جلسه مجلس سنا همچنین تاکید کرد که ایران باید 12 خواسته‌ای که آمریکا مطرح کرده را، اجرا کند.

دوشنبه 21 مه مایک پومپئو وزیر امور آمریکا، استراتژی جدید کشورش را علیه ایران اعلام کرد. این استراتژی شامل فشار بر تهران از 7 محور است به گونه‌ای که 12 درخواست به ایران ارائه شده که در صورت اجرایی کردن آن‌ها، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو می‌شود.

پومپئو در سخنرانی خود گفت که استراتژی جدید آمریکا به منظور «مقابله با رفتار ایران در پشتیبانی از تروریسم و بر هم زدن ثبات در منطقه» اتخاذ می‌شود.

به گفته پومپئو، این استراتژی شامل سیاست‌های کلی آمریکا در قبال برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین ادامه سرکوب اعتراض‌های مردمی برای تغییر و نقض حقوق بشر هم می‌شود.

8 مه، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، با توصیف توافق هسته‌ای با ایران به «فاجعه بار» خروج کشورش را از این توافق اعلام کرد.

سه‌شنبه 15 مه هم وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد که رئیس بانک‌مرکزی، سه شحصیت حقیقی دیگر مرتبط با سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان و یک بانک در عراق را هدف قرار داده است.