هفت شرط رهبر ایران برای ادامه برجام کدامند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز چهارشنبه 23 می 2018 در دیدار با سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام هفت شرط برای ادامه حضور ایران در برجام مطرح کرد که صدور قطعنامه شورای امنیت علیه آمریکا، ادامه خرید و فروش نفت و تضمین‌های بانکی اروپایی از جمله این شروط هستند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما رهبر ایران از رفتار طرف آمریکایی در دوران برجام انتقاد کرد و گفت: « مجموعه برخوردهای امریکا از ابتدای مذاکرات هسته‌ای تاکنون، این تجربه مهم را به دست می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند با امریکا تعامل کند زیرا امریکا پایبند به تعهدات خود نیست.»

او در ادامه توضیح داد: «با دولتی که معاهدات بین‌المللی را به راحتی و همانند آب خوردن، نقض می‌کند، نمی‌توان تعامل کرد. تجربه برجام، جواب آن کسانی است که بارها می‌گفتند چرا با امریکا، مذاکره و تعامل نمی‌کنید. بنابراین همه باید از این تجربه درس بیاموزند و بدانند که نمی‌توان با چنین دولتی تعامل و مذاکره کرد.»

خامنه‌ای درباره شیوه تعامل کشورهای اروپایی نیز گفت: «ما بنای دعوا با اروپا را نداریم اما این سه کشور اروپایی نشان داده‌اند که در حساس‌ترین مواقع، با امریکا همراهی می‌کنند.»

ایالات متحده آمریکا دوشنبه 21 مه از زبان مایک پومپئو وزیر امور خارجه‌اش، وعده داد اگر تهران سلسله‌ای از درخواست‌ها را اجرا نکند، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد شد که «شدیدترین در تاریخ» خواهد بود.

به گفته مقام‌های آمریکایی این تحریم‌ها بدین منظور اجرا خواهد شد تا توافقی جدید با ایران بر سر برنامه هسته‌اش به دست آید و جایگزین توافقی شود که در سال 2015 امضا شد؛ توافقی که آمریکا اخیرا از آن خارج شد.

مایک پومپئو همچنین روز چهارشنبه 23 مه گفت که واشینگتن در تلاش است با بیشترین شمار ممکن از متحدان همکاری کرده تا به توافقی جدید برای متوقف کردن تهدیدهای اتمی و غیر اتمی ایران دست یابد.

رهبر ایران برای ادامه حضور کشورش در توافق هسته‌ای هفت شرط مطرح کرد. او گفت: «اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه امریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت امریکا اعتراض کنند... سران 3 کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه‌ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد... اگر امریکایی ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.»

علی خامنه‌ای در ادامه شروط حضور کشور در برجام توضیح داد که بانک‌های اروپایی باید دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی را تضمین کنند.

رهبر ایران بر ادامه اقدامات منطقه‌ای کشورش در خاورمیانه تاکید کرد و گفت: «حضور در منطقه و طرفداری ملتها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مؤلفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.»

او همچنین از مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران خواست برای ادامه غنی‌سازی اورانیوم آماده شوند. رهبر ایران خطاب به سازمان انرژی اتمی گفت: «الان غنی سازی 20 درصد را آغاز نمی کنیم ولی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیت‌های تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، پومپئو که روز چهارشنبه در جلسه افتتاحیه کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا سخن می‌گفت درباره کره شمالی هم گفت که ایالات متحده، آماده است تا اگر مذاکرات آینده درباره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ به مسیر اشتباه کشیده شد، مذاکرات با کره شمالی را متوقف کند.

او افزود: «توافق بد گزینه ما نیست. مردم امریکا به ما تکیه دارند و باید به روشی صحیح عمل کنیم. اگر توافق خوبی بر روی میز نباشد، با احترام کامل از مذاکرات خارج خواهیم شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید