.
.
.

آمریکا شرکت‌های هواپیمایی ایرانی ناقل نیرو و اسلحه به سوریه را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خرانه‌داری آمریکا پنجشنبه 24 مه به دلیل ارسال سلاح، مهمات و نفرات سپاه قدس به سوریه، 31 فروند هواپیمای مسافربری شرکت‌های هواپیمایی «ماهان»، «کاسپین»، «معراج» و «پویا» را شناسایی و تحریم کرد.

بنا بر بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا صادر کرده، علاوه بر این دو شهروند ایرانی و یک تبعه ترکیه و چهار شرکت ترکیه‌ای را هم با استناد به فرمان اجرایی 13224 دولت ایالات متحده که ناظر به فعالیت‌های تروریستی و سازمان‌ها و نهادهای حمایتگر از چنین فعالیت‌هایی است، به دلیل خدمات‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی یاد شده در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد «گل‌نهال یگانه»، شهروند ترکیه‌ای را به دلیل دور زدن تحریم‌های آمریکا از طریق شبکه‌ای از شرکت‌های صوری برای تهیه قطعات هواپیماهای شرکت «ماهان» تحت تحریم اقتصادی قرار داده است.

علاوه بر این وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت هواپیمایی «دنا» را به دلیل ارتباط با هواپیمایی «معراج»، شرکت هواپیمایی «اوتیک» در ترکیه را به دلیل ارتباط با هواپیمایی «ماهان»، شرکت «هاواچلیک لوجستیک» و شرکت «تریگون» که هر دو در ترکیه به ثبت رسیده‌اند و با هواپیمایی «ماهان» و با «گل‌نهال یگانه» در ارتباط اند را تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین 5 هواپیمای خطوط هوایی معراج ، 9 هواپیمای خطوط هوایی کاسپین، 5 هواپیمای خطوط هوایی پویا و 12 هواپیمای خطوط هوایی ماهان را هم که در کار نقل و انتقال نفرات، پول، سلاح و مهمات سپاه قدس به سوریه بوده‌اند شناسایی و تحریم کرده است.

نام خانوادگی مالکان شرکت هواپیمایی «دنا» که «رونقی» و «زنگنه» هستند هم در این میان به چشم می‌خورد که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده‌اند. نام کوچک این افراد در بیانیه اعلام نشده است.

استیو منوچین، وزیر خرانه‌داری آمریکا در این باره گفت: «این افراد و شرکت‌ها قطعات و خدمات لازم را به شرکت‌های ماهان، کاسپین، معراج و پویا ارائه می‌داند و سبب می‌شدند که سپاه قدس و حکومت ایران بتواند با ارسال نفرات و پول برای حکومت اسد وحزب‌الله لبنان به جنگ نیابتی خود در سوریه ادامه دهد».

وزیر خرانه‌داری آمریکا به همه کشورهای جهان هشدار داده که چنانچه به شرکت‌های هواپیمایی یاد شده خدماتی ارائه دهند، آن‌ها از تحریم‌های اقتصادی آمریکا بی‌نصیب نمی‌مانند.

آمریکا استراتژی جدیدی در تعامل با ایران اتخاذ کرده که برپایه آن، در حال تشدید فشارها علیه این کشور است.

سه‌شنبه 22 مه هم وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌هایی علیه پنج شهروند ایرانی وضع کرد که می‌گوید در مجهز کردن شبه‌نظامیان حوثی‌ به تکنولوژی و جنگ‌افزارهایی که پس از آن در شلیک موشک به شهرها و زیربناهای نفتی سعودی به کار رفت، نقش ایفا کردند.

دوشنبه 21 مه مایک پومپئو وزیر امور آمریکا، استراتژی جدید کشورش را علیه ایران اعلام کرد. این استراتژی شامل فشار بر تهران از 7 محور است به گونه‌ای که 12 درخواست به ایران ارائه شده که در صورت اجرایی کردن آن‌ها، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو می‌شود.

پومپئو در سخنرانی خود گفت که استراتژی جدید آمریکا به منظور «مقابله با رفتار ایران در پشتیبانی از تروریسم و بر هم زدن ثبات در منطقه» اتخاذ می‌شود.

به گفته پومپئو، این استراتژی شامل سیاست‌های کلی آمریکا در قبال برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین ادامه سرکوب اعتراض‌های مردمی برای تغییر و نقض حقوق بشر هم می‌شود.

8 مه، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، با توصیف توافق هسته‌ای با ایران به «فاجعه بار» خروج کشورش را از این توافق اعلام کرد.

سه‌شنبه 15 مه هم وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد که رئیس بانک‌مرکزی، سه شحصیت حقیقی دیگر مرتبط با سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان و یک بانک در عراق را هدف قرار داده است.