.
.
.

نگرش "دمکراسی‌خواهان ایران" به استراتژی آمریکا در برخورد با تهران در گفتگو با العربیه.نت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس خرسندى، سخنگوی شورای دمکراسی‌خواهان ایران، ائتلافی متشکل از سازمان‌ها، احزاب و تشکل‌هاى مدنى و سیاسى در خارج از کشور که در نوامبر 2017 در شهر کلن آلمان، اعلام موجودیت کرد، در مصاحبه با "العربیه.نت" نگرش این شورا به استراتژی دولت ترامپ در قبال پرونده هسته‌ای و بازتاب آن بر وضعیت داخلی ایران را توضیح داد.

شورای دمکراسی‌خواهان ایران از "جبهه دمکراتیک ایران، حزب کومله کردستان ایران، حزب تضامن دمکراتیک اهواز، کانون فرهنگی سیاسی آذربایجان، حزب دمکرات کردستان، حزب مردم بلوچستان، کانون فرهنگی سیاسی ترکمن، جبهه متحد بلوچستان، حزب اتحاد لورستان و کهگلویه و بویر احمد و نیز شماری از تشکل‌هاى کارگری و فعالان سیاسى و مدنى مستقل تشکیل شده است.

با تشکر از این که برای انجام این مصاحبه اعلام آمادگی کردید نخستین پرسش "العربیه.نت" درباره استراتژى جدید امریکا در قبال جمهورى اسلامى ایران است که توسط وزیر خارجه ایالات متحده ارائه شد، آن را چگونه ارزیابى مى‌کنید؟

موقعیت جمهوری اسلامی در مقابل استراتژی مطرح شده توسط آقای پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در صورت اجرایی شدن به مفهوم یک تغییر اساسی در کل مواضع جمهوری اسلامی است. به عبارت دیگر هرچه جمهوری اسلامی با سیاست‌های مداخله‌گرانه خود نفرت و جنگ و ویرانی در منطقه بوجود آورده، باید رها کند و نیروهای خود را از کشورهای منطقه خارج کند. حکومت باید برجام را با شریطی که آمریکا می‌خواهد منطبق کند و موشک‌های دوربرد خود را نیز عملا به صفر برساند. حقوق بشر و حقوق مردم ایران را رعایت کند و تحقیقا هرآنچه را که تاکنون انجام داده معکوس کند. خواست‌های آمریکا به این معنی است که در صورت اجرا نکردن شروط آمریکا توسط جمهوری اسلامی، موضوع سرنگونی و حذف جمهوری اسلامی در کار خواهد بود و اگر رژیم در ایران قصد اجرای مفاد مطرح شده آمریکا را داشته باشد، باید به میز مذاکره روی بیاورد و در واقع در مقابل آمریکا تسلیم شود. به نظر من جمهوری اسلامی با عقب‌نشینی هم مشروعیت خود در نزد طرفداران داخلی‌اش را از دست می‌دهد و هم به‌خاطر هزینه‌های هنگفتی که برای ایجاد آشوب در منطقه از جیب مردم ایران پرداخته باید به مردم پاسخگو باشد. به عقیده من آمریکا جمهوری اسلامی را در یک بن‌بست دوطرفه‌ای قرار داده که هر دوسوی آن به سرنگونی و فروپاشی جمهوری اسلامی ختم می‌شود.

آیا تحریم‌هاى جدید علیه سپاه پاسدران و نهادهاى دیگر ایران مى‌تواند تأثیرى بر جنبش‌هاى اعتراضى درایران داشته باشد؟

قطعا همینطور است با تحریم‌ها علیه منابع درآمدی سپاه پاسداران، عملا بودجه استخدام مزدوران به شدت کاهش خواهد یافت و قدرت پرداخت به آنها تقلیل پیدا می‌کند. در واقع آنها با دلارهای نفتی و درآمدهایی نظیر قاچاق کالا و قاچاق مواد مخدر توسط سپاه و حزب الله لبنان است که دارای قدرت سرکوب زیاد هستند. با تحریم شبکه‌های مالی سپاه قدرت سرکوب جنبش‌ها نیز کاهش می‌یابد و جنبش‌ها قادر خواهند بود آسانتر بر رژیم غلبه کنند. بنابراین اکنون عامل سرکوب است که مانع گسترش جنبش‌های اعتراضی علیه حکومت می‌شود. این تجربه‌ای است که جمهوری اسلامی از عدم سرکوب سخت جنبش‌های اعتراضی توسط رژیم شاه در انقلاب 57 آموخته است. شاه در مقابل جنبش‌ها بسیار نرم برخورد کرد، به عبارتی گفته می‌شد که حاضر به کشتار مردم برای حفظ حکومت‌اش نبود. او به آسانی قدرت را واگذار کرد. اما جمهوری اسلامی طبق فلسفه شیعه‌گری خود از نوع ولایی، در برابر هر کسی که با ولایت فقیه مخالفت کند اسلحه می‌کشد. این حکومت کوچکترین ترحمی به مردم و جوانان کشور ما نکرده است. از جنبش دی ماه گذشته تا کنون ده‌ها تن از جوانان ما در خیابان‌ها با شلیک مستقیم و در زندان‌ها در زیر شکنجه کشته شدند. بنابراین جلوگیری از منابع درآمدهای سپاه عملا دست جنبش‌ها را در مقابل حکومت بازتر می‌کند.

به نظر شما، تحریم‌هاى جدید امریکا تا چه حد مى‌تواند در "تغییر رفتار" ایران در کشورهاى عربى که تهران را متهم به مداخله نظامی در سوریه، یمن، عراق و دیگر کشورها و نیز "حمایت از تروریسم" می‌کنند، مؤثر باشد؟

همان‌طوری‌که اشاره کردم تحریم‌هایی که وزیر امور خارجه آمریکا برشمرد بر یک پکیج یا بسته‌ای از مجموع سیاست‌های جمهوری اسلامی اعمال می‌شود. دقیقا یکی از اهدافی که جمهوری اسلامی همواره در پی آن بوده ایجاد هلال شیعی در سراسر منطقه خاورمیانه، کشورهای عربی تا آفریقا است. این واقعیت وجود دارد که جمهوری اسلامی موفق شده با استفاده از همه درآمدهایی که متعلق به مردم ایران است، نفوذ خود را از کشورهای عربی همسایه تا هرجایی که دو نفر شیعه در آنجا بودند گسترش دهد و پول‌های هنگفتی را صرف حمایت از پروژه شیعه‌سازی کرده است. دفاع از شیعه‌گری فرقه‌ای جمهوری اسلامی حتی شباهتی به تشیع مردم بخش مرکزی ایران ندارد. مردم شیعه ایران چون دارای صفات مسالمت‌آمیز و معتقد به احترام به همه ادیان دیگر هستند با شیعه‌گری فرقه‌ای ولایت مخالفت کرده‌اند و به این ترتیب مغضوب ولایت واقع شده‌اند. به این دلیل است که جمهوری اسلامی نه تنها هیچ دین دیگری را نمی‌پذیرد بلکه حتی تشیع مردم ایران را نیز در مقام دشمن قرار داده و آنها را سخت سرکوب می کند. بدیهی است قطع درآمدهای سپاه ابزار سپاه را برای مداخله در کشورهای عربی و خاورمیانه کُند می‌کند و فرصت استمرار مداخله در امور دیگران را از سپاه کم می‌کند. سپاه در هر کشوری با ارسال دلارهای هنگفت برای خود مزدور می‌خرد. آنها حتی حماس غیرشیعه را تبدیل به مزدور کرده‌اند. موضوع فلسطین برای جمهوری اسلامی بیش از آنکه مقدس باشد یک وسیله برای گسترش نفوذ حکومت در آنجا و در هر جای دیگر است. این اقدامات توسعه طلبانه توسط جمهوری اسلامی برای آنها استراتژیک است، یعنی اگر نیروهای نظامی و مزدورانشان را از کشورهای مورد نظر خارج کنند به معنی شکستی فاجعه‌بار برای آنها است. آنها می‌دانند با فشار تحریم‌ها نیروهای آنها در این کشورها زمین‌گیر خواهند شد، استراتژی آنها به شکست کشیده خواهد شد و سرانجام بد فرا خواهد رسید، اما تا زمانی که قدرت دارند در تلاش خواهند بود تا از طرق و منابع دیگر نظیر روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی، چین و روسیه استراتژی خود در منطقه را حفظ کنند. جمهوری اسلامی می‌داند که سازش با آمریکا هم سرنوشتی یکسانی برایش خواهد داشت.

با توجه به ادامه اعتراضات به اشکال مختلف در ایران، آیا چنین جنبش‌هایی انتظاراتی از جامعه جهانى دارند، اصولا باید چنین انتظاراتی از جامعه جهانی داشت؟

این مسئله بسیار مهمی است. من در سوال قبلی شما که تحریم بر سپاه چه اثراتی بر جنبش‌های مردمی در ایران دارد صحبت کردم. اکنون از این زاویه یعنی تقویت جنبش‌ها موضوع را بررسی می‌کنم. یکی از عواملی که در طول حکومت مستبدانه جمهوری اسلامی مردم ما را زمین‌گیر کرده، ناتوانی در کسب درآمدهایی است که حتی شرایط برای یک زندگی معمولی را نیز برای آنها فراهم نمی‌کند. اکثریت جمعیت ایران در ناتوانی تهیه معیشت بسر می‌برند، طبق آمار جناح‌های متضاد حکومت، بیش از هفتاد درصد جامعه ما زیر خط فقر قرار گرفته‌اند. حکومت و سپاه با انحصاری کردن منابع مالی، مردم را از زندگی محروم کرده‌اند. علت این‌که اعتراضات کنونی به‌ویژه در مناطق جنوبی و غرب کشور حالت خشونت‌آمیز به خود گرفته، دقیقا گرسنگی است که بر مردم غلبه کرده اما از نظر اصولی جنبش‌های موجود زمانی با فراست و اطمینان به مبارزات و به ویژه به اعتصابات خود ادامه می‌دهند که در موقعیت فقر مطلق و گرسنگی قرار نداشته باشند. اطمینان برای استمرار مقاومت در مقابل جمهوری اسلامی زمانی به وجود می‌آید که احساس کنند از سوی جامعه جهانی مورد حمایت قرار می‌گیرند. یکی از موارد مهمی که بر تغییر سرنوشت جنبش‌ها تاثیرات بسیاری دارد، حمایت جامعه جهانی از اپوزیسیون است. بدیهی است که بدون یک اپوزیسیون قوی که از طرق مختلف بتواند از جنبش‌ها حمایت کرده آنها را هدایت نماید، مقصد و هدف جنبش‌ها ممکن است به بیراهه کشیده شود. هم‌اکنون بخش‌های مناسبی از اپوزیسیون دموکراسی‌خواه در این مسیر در حال تلاش هستند، ضعف و کمبودهای آنها در امور مختلف بر قوه تاثیر آنها که بتواند جنبش‌ها را به سمت آزادی و دموکراسی هدایت کنند، مشهود است و این مشکلی ایجاد کرده که در کوران مبارزات جنبش‌ها، احتمال ایجاد زمینه و توافق بین بینش‌های وابسته به جریانات حکومت و یا طرفداران چپ مارکسیستی را که همسو هستند محتمل سازد. هدف دمکراسی برای ایران آزادی و عدالت را در بر خواهد داشت و این هدف نیازمند حمایت‌های جهانی است.

به نظر شما، در صورتی که فشارهاى بین‌المللى که هدف خود را "تغییر رفتار نظام در ایران" اعلام کرده با تحقق این هدف کاهش یابد، اعتراضات در ایران فروکش خواهد کرد یا این‌که گزینه تغییر رژیم همچنان مطرح خواهد بود، این تغییر به چه نحوى ممکن است اتفاق بیفتد؟

فشارهای بین‌المللی در حال حاضر حکومت را در تحریم قرار داده است. منظورم بیشتر از سوی ایالات متحده آمریکاست. تغییر رفتار حکومت هیچ مفهومی به جز تسلیم شدن در برابر آمریکا ندارد. با پذیرش تمام شروطی که وزیر امور خارجه آمریکا طرح کرد. حکومت بیش از آن‌که تغییر رفتار بدهد، سقوط خواهد کرد. در واقع طرح آمریکا نه تغییر رفتار حکومت که تغییر خود حکومت است. بنا براین اگر زمانی استراتژی جمهوری اسلامی برای مداخله در منطقه و کنار گذاشتن موشک‌ها و رعایت حقوق مردم ایران انجام شود، یعنی یک روند معکوس چهل ساله حکومت باید ظرف مدت کوتاهی طی شود که به معنی نابود شدن تمامی دست‌آوردهای انقلابی جمهوری اسلامی است و این مسئله چندان قابل تحقق نخواهد بود. اما به هر حال یک واقعیت در مقابل تمام دستآوردهای انقلابی جمهوری اسلامی قرار گرفته است و آن این‌که مردم ایران این حکومت را به چشم یک دشمن سرکوبگر نگاه می‌کنند. نمونه اعتراضات و شعارهای مردم در شهرها این است که "رو به میهن پشت به دشمن" و یا "دشمن ما همینجا است دروغ میگن آمریکا است". به این ترتیب مشاهده می‌شود که بزرگترین نیرویی که در مقابل جمهوری اسلامی قرار گرفته است جنبش‌های بزرگ مردمی است. علاوه بر آن فضای جامعه بین‌المللی به گونه‌ای شفاف در حال نشان دادن دشمنی این حکومت با ابناء بشر است. این حکومت به دست توانای مردم ایران سقوط خواهد کرد، اما همچنان‌که اشاره کردم حتما باید حمایت‌های بین المللی را پشت سر خود داشته باشد.

با تشکر از فرصتی که در اختیار من گذاشتید.