.
.
.

ظریف: مقام‌های دولت آمریکا اسیر توهمات گذشته هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به استراتژی جدید ایالات متحده آمریکا در تعامل با ایران گفت که مثام‌های دولت آمریکا اسیر توهمات گذشته هستند.

ظریف که چهارشنبه 23 مه پس از جلسه هیات دولت در حضور خبرنگاران سخن می‌گفت،سخنرانی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیان استراتژی جدید کشورش در تعامل با ایران را «بی حساب و کتاب، خارج از نزاکت و بدون منطق» توصیف کرد که به گفته او «ارزش پاسخگویی ندارد».

ظریف افزود: «مقام‌های دولت کنونی آمریکا نه تنها اسیر تصورات و توهمات غلط خود هستند، بلکه زندانی گذشته هم هستند».

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه 21 مه، استراتژای جدید این کشور را در تعامل با ایران اعلام کرد که شامل فشار بر تهران از 7 محور است به گونه‌ای که 12 درخواست به ایران ارائه شده که در صورت اجرایی کردن آن‌ها، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو می‌شود.

پومپئو در سخنرانی خود گفت که استراتژی جدید آمریکا به منظور «مقابله با رفتار ایران در پشتیبانی از تروریسم و بر هم زدن ثبات در منطقه» اتخاذ می‌شود.

به گفته پومپئو، این استراتژی شامل سیاست‌های کلی آمریکا در قبال برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین ادامه سرکوب اعتراض‌های مردمی برای تغییر و نقض حقوق بشر هم می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که استراتژی جدید کشورش در تعامل با ایران، شامل 7 محور است. او تاکید کرد که فشار اقتصادی، برجسته‌ترین بخش از استراتژی جدید در قبال ایران خواهد بود. او تاکید کرد چنانچه ایران به سیاست‌های خود ادامه دهد، در معرض فشارهای سخت‌تر قرار خواهد گرفت. او ادامه داد آمریکا 12 درخواست از ایران دارد که پایان دادن به حمایت از تروریسم و خروج از سوریه، در راس آن‌ها قرار دارد.

این نخستین سخنرانی پومپو درباره سیاست خارجی آمریکا از زمانی است که به وزارت امور خارجه این کشور را در دست گرفت.

این سخنرانی حدود دو هفته پس از آن ایراد می‌شود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه این کشور را اعلام کرد.