.
.
.

همه اسناد محرمانه دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری ایران در لاهه به سرقت رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ایران گزارش کردند که دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری این کشور در لاهه مورد دستبرد قرار گرفته و « کلیه اسناد طبقه بندی شده محرمانه» این دفتر به سرقت رفت.

خبرگزاری تسنیم روز شنبه 19 می 2018 گزارش کرد که سه شب پیش (احتمالا چهارشنبه 16 می) دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری ایران در لاهه از سوی افراد ناشناس مورد هجوم قرار گرفته و « کلیه اسناد طبقه بندی شده محرمانه» آن به سرقت رفته‌اند.

تسنیم ماهیت این اسناد را «کلیه اسناد طبقه بندی شده محرمانه، با رویکرد حقوقی ایران در قبال اقدامات خصمانه آمریکا و غرب علیه ایران» اعلام کرد.

گفته می‌شود علاوه بر این اسناد، مقدار قابل توجهی پول نقد نیز از گاو صندوق این دفتر دزدیده شده است.

ساعاتی پس از انتشار خبر سرقت در رسانه‌ها مرکز امور حقوقی بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری ایران با بیانیه‌ای موضوع سرقت اسناد را تکذیب و اعلام کرد که تنها حدود صدهزار یورو پول نقد به سرقت رفته است.

براساس این بیانیه «بررسی‌هایی که تاکنون انجام شده بخش بایگانی و اسناد و مدارک شعبه و نیز رایانه‌های آن مورد سرقت و دستبرد قرار نگرفته است.»

مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، زیر نظر نهاد ریاست جمهوری ایران فعالیت می‌کند و مأموریت اصلی مرکز برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر دعاوی و داوری‌های له و علیه دستگاه‌های دولتی در مراجع خارجی و بین المللی است.

این اولین بار نیست که اسناد محرمانه این از مراکز رسمی این کشور به سرقت می‌رود. در سوم آوریل 2018 نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد نهادهای اطلاعاتی کشورش هزاران صفحه از اطلاعات محرمانه برنامه هسته‌ای ایران را به دست آورده است. نتانیاهو گفت که این اطلاعات شامل 55 هزار صفحه و 55 هزار فایل دیجیتال در قالب 183 سی‌دی به دست آمده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج روز پس از ارائه این اسناد توسط نتانیاهو اعلام کرد آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و تحریم‌ها را علیه ایران از سر می‌گیرد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اسناد ارائه شده توسط نخست‌وزیر اسرائیل را معتبر دانست.