.
.
.

درگذشت فرمانده سپاه قدس صدام حسین و فرمانده نبرد فاو با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع آگاه، روز جمعه هجدهم مه، از درگذشت ایاد فتیح الراوی فرمانده ارتش قدس دوره حکومت صدام حسین و فرمانده نبرد فاو با ایران، خبر داد. سپاه قدس عراق در واکنش به انتفاضه دوم فلسطین در سال 2001، تشکیل شد.

به گفته منبع عراقی، الراوی که پس از سرنگونی رژیم صدام حسین، از سال 2003 در زندان به سر می‌برد، عصر روز جمعه در بیمارستان یرموک در غرب بغداد، بر اثر سکته مغزی درگذشت.

بر اساس این گزارش، فرمانده نظامی سابق عراق، چهار روز پیش، به دلیل کسالت شدید از زندان به یکی از بیمارستان‌های بغداد منتقل شد، و سپس در بیمارستان یرموک بستری شد اما به دلیل وخیم شدن بیماریش، درگذشت.

الراوی اولین کسی بود که در گارد ریاست جمهوری عراق در دوره حکومت صدام حسین، به درجه ارتشبد رسید. او در جنگ هشت ساله میان عراق و ایران، یکی از فرماندهان برجسته کشورش بود و توانست بود 27 مدال افتخار از صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق دریافت کند.

در جنگ آزادسازی فاو در هفدهم آوریل 1988، توسط ارتش عراق، وی یکی از فرماندهان گارد ریاست جمهوری بود.

الراوی در سال 1942 در استان الانبار به دنیا آمد. او در چهار ژوئن 2003 توسط ارتش آمریکا دستگیر و به دولت جدید عراق سپرده شد.

فرمانده نظامی سابق عراق، توسط دادگاه جنایی عراق، به اتهام مشارکت در سرکوب انتفاضه موسوم به شعبانیه در سال 1991، به حبس ابد محکوم شده بود.

گفتنی است که طارق عزیز، وزیر خارجه پیشین عراق نیز، چندی پیش به دلیل بیماری و کهولت سن، در یکی از زندان‌های عراق درگذشت.