.
.
.

اسرائیل بشار الاسد را تهدید کرد و ایران می‌گوید در موعد مقرر به «دشمن» پاسخ خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران گفت که توان دفاعی کشورش «خدشه ناپذیر» است و تهدید کرد که «در موعد مقرر و لازم» پاسخ حملات اخیر «دشمن» را خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دوشنبه 7 مه 2018 در دومین روز از سفر به جنوب غربی ایران ضمن بازدید از یگان‌های زرهی، هوایی و زمینی ارتش ایران مستقر در منطقه دزفول بر «خدشه ناپذیری اقتدار دفاعی» کشورش تاکید کرد و گفت: «اینکه برخی اتفاقات در روزهای گذشته افتاد و دشمن هنوز پاسخی دریافت نکرده است، به معنای سکوت یا پذیرش این تجاوز آن‌ها نیست و در موعد مقرر و لازم پاسخ دشمنان داده خواهد شد».

از طرفی وزارت دفاع اسرائیل همزمان فاش کرد، سازمان اطلاعات این کشور به معلوماتی دست یافته است که نشان می‌دهد ایران برای تلافی حملات اسرائیل به پایگاه تیفور در استان حمص سوریه خود را برای یک حمله موشکی به شمال اسرائیل آماده می‌کند.

اسرائیل در 9 آوریل گذشته پایگاه نظامی تیفور در سوریه را هدف حمله هوایی قرار داد. در این حمله دست کم هفت تا 10عضو سپاه پاسداران ایران کشته شدند، تهران پس از حمله تهدید کرد که انتقام خواهد گرفت. اگرچه اسرائیل از اظهار نظر امتناع کرد، اما این حمله به طور وسیعی به اسرائیل نسبت داده شد.

اواخر ماه گذشته نیز حمله‌ مشابهی که باز هم به اسرائیل نسبت داده شد، علیه پایگاه تحت کنترل نیروی ایرانی‌ در شمال سوریه صورت گرفت که گفته می‌شود طی آن بیش از بیست تن از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

طبق اطلاعات درز شده، لشکر قدس وابسته به سپاه پاسداران اخیرا واحدهای موشکی را از شبه نظامیان وابسته‌اش مانند شبه نظامیان حزب الله لبنان در مرزهای اسرائیل مستقر کرده است.

طبق این اطلاعات، تهران در این حمله احتمالی برای رد گم کردن از موشک‌های شبه‌نظامیان تحت کنترل خود استفاده خواهد کرد و برای این منظور موشک فجر 110 را آماده کرده‌ است، طبق این گزارش بخش دیگری از این موشک‌ها قرار است به سوریه برسد.

بر این اساس، حمله احتمالی مورد انتظار ایران علیه پایگاه‌های نظامی اسرائیل واقع در منطقه شمالی می‌تواند از سوریه انجام ‌گیرد.

ارتش اسرائیل نیز در جلسه امنیتی هفته گذشته خود اعلام کرده بود که خود را برای حملات موشکی احتمالی از چند جبهه آماده کرده است.

در همین راستا «یووال اشتاینیتز»، وزیر انرژی اسرائیل و عضو شورای امنیتی کابینه این کشور در واکنش به این تحول و افزایش تنش و احتمال رویارویی مستقیم با ایران روز دوشنبه، بشار الاسد رئیس جمهوری رژیم سوریه را تهدید کرد «در صورتی که به ایران اجازه دهد از خاک کشورش به اسرائیل حمله‌ور شود، او را به قتل خواهد رساند و رژیمش را سرنگون خواهد کرد».