.
.
.

روحانی: ما هرچقدر سلاح و موشک نیاز باشد می‌سازیم و انبار می‌کنیم

«آمریکا از برجام خارج شود پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بامداد روز یکشنبه 6 مه گفت، آمریکا اگر بخواهد از برجام خارج شود، به زودی خواهد فهمید که «پشیمانی تاریخی» برای او خواهد بود.

روحانی با اشاره به تهدید رئیس جمهوری آمریکا به خروج از برجام گفت:«این آقایی که جدیدا به عنوان رئیس جمهور آمریکا سخنان خودش را از 15 ماه پیش شروع کرده بود و مرتب می گوید برجام بدترین توافق تاریخ آمریکا بوده، مداوم می گوید این توافق فقط به نفع ایران است و به ضرر آمریکا و دائما این طور مطرح می کند که دولت قبلی آمریکا در برجام دچار اشتباه شده است و ایران بر سر ما کلاه گذاشته است».

به گزارش خبرگزاری مهر، روحانی که به استان خراسان رضوی سفر کرده در سخنرانی خود در شهر سبزوار گفت:« ما سر کسی کلاه نگذاشتیم، ما با منطق حرف خودمان را مطرح کردیم و با 6 کشور پای میز مذاکره بودیم و شورای امنیت سازمان ملل هم آن را تصویب کرده است.»

روحانی خطاب به آمریکایی ها و اروپایی ها گفت:« ملت ما به عهد خود وفادار است اما با صراحت به همه دنیا می گوید، راجع به سلاح و دفاع از کشورمان با کسی مذاکره نخواهد کرد».

رئیس جمهوری ایران تصریح کرد:« ما هر مقدار سلاح و امکانات و هر مقدار موشک که مورد نیاز کشور باشد، می سازیم و انبار می کنیم و به کسی ربطی ندارد که ملت ایران برای دفاع از خود چه تصمیمی اتخاذ کرده است. ما درباره بنیه دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهیم کرد».

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «امروز آمریکایی ها نسبت به برجام ممکن است چند طرح را مد نظر داشته باشند؛ یا از برجام خارج شوند، یا به برجام لطمه بزنند یا اینکه اروپا به طور کامل از آمریکا جدا شود».

وی افزود:«آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نخواهد برد. آمریکا همیشه در طول 40 سال گذشته، علیه ملت ایران فتنه کرده است اما هیچ گاه در برابر عظمت نظام و ملت ما موفقیتی به دست نیاورده است و این بار هم آمریکا دوباره خطا و اشتباه می کند».

روحانی گفت:« از چند ماه پیش، تمام دستورات لازم به بخش های اجرایی کشور داده شده است. به سازمان انرژی اتمی دستورات لازم ابلاغ شده و چند روز پیش باز هم با مسئولان ارشد این سازمان درباره برنامه های آینده صحبت کردم.»

رئیس جمهوری ایران افزود:«بخش اقتصادی دستورات لازم را گرفته است. اینکه شما می بینید دولت طرح جدیدی برای ساماندهی ارز اتخاذ کرد، بر این مبنا بود که آمریکا بفهمد اگر بخواهد هر توطئه ای علیه ملت ما اجرا کند، مردم ما باید خیالشان برای واردات و برای آنچه برای تولید کشور و خدمات مورد نیاز است، راحت باشد».

روحانی تاکید کرد: «دولت با قدرت ارز را با همان قیمتی که اعلام کرده، در اختیار واردکنندگان و کارآفرینان قرار می‌دهد و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد».

روحانی گفت:«ما در سال 97، صد میلیارد دلار درآمد نفتی و غیر نفتی خواهیم داشت و مخارج ما از 70 میلیارد دلار بیشتر نیست. بنابراین ما مشکلی به نام ارز برای اداره سال 97 و اداره کشور به هیچ عنوان نداریم.»

روحانی تاکید کرد: «مردم ایران بدانند هفته آینده در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد کرد و هر تصمیمی که ترامپ بگیرد در برابر آن طرح و برنامه داریم و مقاومت خواهیم کرد.»

قرار دولت آمریکا شش روز دیگر، 12 مه تصمیم خود را درباره برجام اعلام می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده بود که اگر تغییرات مورد نظر او در توافق اتمی صورت نگیرد، این بار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید نخواهد کرد.»

کنترل فعالیت‌های موشکی ایران و دخالت ایران در کشورهای عراق، یمن، سوریه ولبنان و حمایت تهران از گروههای تروریستی از نظر آمریکا مهمترین موارد ناکافی بودن این توافق هسته‌ای است.