.
.
.

بوریس جانسون درباره ایران، سوریه و کره شمالی در واشنگتن گفتگو خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا اعلام کرد بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور یکشنبه 6 مه در سفر دو روزه خود به ایالات متحده آمریکا با مقامات این کشور در واشنگتن دیدار و با آنها درباره ایران، سوریه و کره شمالی به گفتگو خواهد نشست.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه بریتانیا در این زمینه اعلام کرد، گفتگوهای بوریس جانسون در آمریکا از جمله با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ بر موضوعاتی از قبیل ایران، کره شمالی و سوریه و مسائلی دیگر متمرکز خواهد شد.

وزارت خارجه بریتانیا افزود سفر بوریس جانسون به آمریکا قبل از دیداری انجام می‌شود که قرار است دونالد ترامپ در 13 ژوئیه 2018 در سفر به بریتانیا انجام دهد.

بوریس جانسون در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا ضمن اشاره به موضوعاتی از قبیل مسمومیت سرگئی سکریبال جاسوس دوجانبه روس در بریتانیا، مخالفت با کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه و نیز ساخت سلاح هسته‌ای در کره شمالی گفت:« بریتانیا و ایالات متحده آمریکا در ارتباط با چالش‌های سیاست خارجی در جهان در حالت آماده باش به سر می‌برند».

بوریس جانسون، همچنین با اشاره به فعالیت‌های سایبری ایران، حمایت این کشور از گروه‌هایی نظیر حزب‌الله لبنان، حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان حوثی و نیز تلاش این کشور برای توسعه برنامه موشکی خطرناک، مواضع بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و شرکای اروپایی آنها در مقابله با رفتار و رویکردهای ایران را یکپارچه و متحد دانست.

ترامپ در نظر دارد تا مجددا اعمال تحریم‌های کشورش علیه ایران را از سر گیرد، تحریم‌هایی که در سال 2015 پس از توافق هسته‌ای بین ایران و غرب، در ازای پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای به حالت تعلیق درآمد.

ترامپ پیشتر به کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده بودند با تعیین ضرب الاجلی 120 روزه تا پایان 12 مه 2018 مهلت داد تا در توافق هسته‌ای با ایران تجدید نظر کرده، آن را لغو کنند.