.
.
.

مقامات باکو انتقال اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران از طریق آذربایجان را تکذیب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر انتقال اسناد محرمانه برنامه هسته‌ای ایران از طریق خاک جمهوری آذربایجان به اسرائیل را تکذیب کرد.

حکمت حاجی اف، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان جمعه 4 مه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دولتی ایران در باکو با اشاره به اظهارات مطرح شده از سوی نهادهایی در جمهوری آذربایجان، مبنی بر انتقال اطلاعات محرمانه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از طریق خاک آذربایجان به مقصد اسرائیل، اظهار داشت: «این موضوع بصورت جدی بررسی شد و قاطعانه می‌گویم که ادعای انتقال اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران از طریق خاک آذربایجان صحت ندارد و جعلی است».

روزنامه کویتی «الجریده» به تازگی نوشته است که سرویس اطلاعاتی اسرائیل اسناد محرمانه‌ای از برنامه هسته‌ای ایران را در ماه ژانویه سال 2018 میلادی، از مسیرهای غیرقانونی و خارج از گذرگاه‌های مرزی به خاک جمهوری آذربایجان رسانده و سپس از آنجا بدون اطلاع نهادهای ذیربط جمهوری آذربایجان از مسیر هوایی به اسرائیل منتقل کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه 30 آوریل در کنفرانسی خبری اعلام کرده بود که به حدود نیم تن مدارک محرمانه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کرده که شامل 55 هزار فایل در بیش از 100 سی دی است.

نتانیاهو با ارائه مدارکی گفت که این اسناد نشان می‌دهد ایران در پی ساخت اسلحه اتمی بوده و هست. او افزود آن‌چه را در این کنفرانس نشان داده یک کپی دقیق از مدارک اصلی است که از داخل ایران به دست آمده است. او گفت که این فایل‌ها شامل اسناد و نمودارهایی است که نشان می‌دهد فعالیت‌هایی محرمانه و غیر از آن‌چه اعلام کرده دارد.

پس از آن مایک پومپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده آمریکا نیز با بیان این ‌که هزاران سند و اطلاعات جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود دارد، افزود، مدارک اسرائیل در این باره «مستند و حقیقی» است و اغلب برای کارشناسان آمریکایی جدید هستند.