.
.
.

روسیه: جایگزینی ابزارهای بازرسی آژانس هسته‌ای در ایران را نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو جایگزینی ابزارهای بازرسی و تضمین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در ارتباط با روند اجرای برجام را غیرقابل قبول می‌داند و آن را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران "ایرنا"، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران، این مطلب را بیان کرد.

زاخاروا گفت: "ما جایگزینی ابزارهای تضمین و شیوه‌های بازرسی ایجاد شده توسط آژانس را که کارآمدی آن کاملا اثبات شده است را با انواع مختلف انحرافات و گمانه زنی‌هایی که متاسفانه در حال حاضر در رسانه‌ها کم نیستند، غیرقابل قبول می‌دانیم."

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه 30 آوریل در کنفرانسی خبری اعلام کرد که به حدود نیم تن مدارک محرمانه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کرده که شامل 55 هزار فایل در بیش از 100 سی دی است. او با ارائه مدارکی گفت که این اسناد نشان می‌دهد ایران در پی ساخت اسلحه اتمی بوده و هست. او افزود آن‌چه را در این کنفرانس نشان داد یک کپی دقیق از مدارک اصلی است که از داخل ایران به دست آمده است. او گفت که این فایل‌ها شامل اسناد و نمودارهایی است که نشان می‌دهد فعالیت‌هایی غیر از آن‌چه اعلام کرده دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید: "روسیه معتقد است که تمامی مسائل مربوط به راستی آزمایی آژانس در ایران باید دقیقا در چارچوب ابزارهای خود آژانس حل و فصل شود، هر مساله‌ای که مستقیما با روند اجرای برجام مرتبط باشد می‌تواند تنها توسط اعضای کمیسیون مشترک گروه 1+5 و ایران مورد بررسی قرار گیرد."

پیشتر ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید آمریکا شامگاه سه‌شنبه 1 مه گفت که برنامه اتمی ایران، پیشرفته‌تر از چیزی بود که ایران در دوره مذاکرات هسته‌ای ادعا کرد و افزود، مشکل آن‌جا است که توافق هسته‌ای سال 2015، برپایه ادعاهای دروغین ایران، بنا شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاخ سفید افزود که ایرانی‌ها امانتدار نبودند به ویژه این‌که میزان پیشرفت فعالیت‌های اتمی‌شان، بیش از چیزی بود که آن هنگام مدعی شدند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار کرد: "روسیه به اجرای تعهدات خود در ارتباط به برجام ادامه خواهد داد و تا زمانی که دیگر اعضای این توافق به طور تمام و کمال به بندهای توافق و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل عمل کنند به این سیاست اصولی پایبند خواهد ماند."

در همین حال خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از "ماریا زاخاروا" نوشت که " ایران، کشوری است که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بسیار زیادتر از هر کشوری چک شده است."

بر اساس این گزارش، ماریا زاخارووا، در مورد بیانیه اسراییل درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: "ایران، کشوری است که بیشتر از هر کشور دیگری توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چک شده است."

رئیس‌جمهوری ایالات متحده بارها توافق هسته‌ای امضا شده با ایران را توافق بد توصیف و تهدید کرده که از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود.

قرار است دونالد ترامپ، تصمیم‌گیری نهایی خود را در این باره در 12 ماه مه جاری اعلام کند.