.
.
.

درپی جهش ارزش دلار ایرانیان در زمستان گذشته بیش از 9 تن طلا خریدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی افزایش بدون وقفه دلار و دیگر ارزهای خارجی در ایران که همچنان ادامه دارد، شهروندان این کشور در زمستان گذشته بیش از 9 تن طلا خریدند.

به گزارش شورای جهانی طلا، طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی مردم ایران بیش از چهار برابر مدت مشابه سال گذشته سکه و شمش طلا خریداری کردند اما در همین حال خرید، زیورآلات و طلای زینتی 16 درصد کاهش یافته است.

دویچه وله به نقل بلومبرگ نوشت که ایرانیان در سه ماهه اول سال جاری میلادی نزدیک 9 و نیم تن طلا و شمش خریده‌اند. این رقم بیش از چهار برابر مدت مشابه سال قبل است. به گزارش بلومبرگ پس از بحران بالا رفتن قیمت ارز در ایران و کاهش ارزش ریال، ایرانیان بیش از پیش به خرید سکه و شمش طلا روی آوردند.

در این گزارش آمده که خرید طلای زینتی و زیورآلات اما در این بازه زمانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 16 درصد کاهش داشته و به 10.7 تن رسیده است.

این نشان می‌دهد که ایرانیان در شرایط کنونی به ارزش زینتی طلا و جواهر علاقه‌مند نیستند.

شورای جهانی طلا در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۳ مه منتشر کرد، علت این گرایش بی‌سابقه ایرانیان به خرید طلا را در بحران ارزی چند ماه پیش دانسته است.

بر اساس این گزارش در کشورهای حوزه خلیج به طور کلی تقاضا برای خرید طلا در سه ماهه اول سال جاری میلادی بالا رفته است. شورای جهانی طلا علت این امر را نگرانی مردم این منطقه از تنش میان ایران و ایالات متحده آمریکا و نبودن چشم‌اندازی برای کنترل قیمت ارز می‌داند.

در همین مدت پایین رفتن بی‌سابقه ارزش ریال در ایران به نگرانی‌ها در این زمینه به شدت دامن زد.

افزایش نرخ دلار ادامه دارد

بر اساس آخرین گزارش‌ها از قیمت ارزهای خارجی در ایران نرخ هر دلار آمریکا در روز پنج‌شنبه 3 می از 6 هزار تومان گذشت و به 6 هزار و 100 تومان رسید. نرخ هر یورو رکورد 7 هزار و 400 تومان را ثبت کرد.

در همین حال گزارش شده که بورس اوراق بهادار تهران نیز طی سه هفته گذشته روند نزولی شاخص کل داشت.

پیشتر دولت ایران در تلاش برای متوقف کردن افزایش ناگهانی نرخ ارز در بازار آزاد با افزایش 15 درصدی نرخ رسمی ارز، اعلام کرد که هر دلار را به قیمت 4 هزار و 200 تومان در اختیار متقاضیان واجد شرایط می‌گذارد و هرگونه معامله ارز خارج از سهمیه‎بندی دولتی را قاچاق ارز به شمار می‌آورد.

به نظر می‌رسد که این روند با نزدیک شدن به روز 12 ماه مه جاری همزمان با اعلام مواضع دونالد ترامپ در قبال پایبندی یا عدم پایبندی آمریکا به برجام همچنان ادامه یابد.