.
.
.

حسن روحانی: فیلترینگ تلگرام نه کار ماست و نه با آن موافقیم

رئیس‌جمهوری ایران از نقش ابزارهای "قهریه و قضاییه" در فیلترینگ تلگرام خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز جمعه 4 می 2018 با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود گفت که دولتش نقشی در فیلتر شدن پیام‌رسان تلگرام ندارد و با فیلتر شدن آن مخالفت است.

روحانی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان "توسط این دولت" مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر #تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.»

او در ادامه مسئولیت این کار را متوجه قوه قضائیه دانست و توضیح داد: «برای مسدودسازی پیام‌رسان مذکور در تاریخ ۹۷/۲/۱۰ حکم قضایی صادر و به همه اپراتورهای موبایل و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ کردند تا آن‌ها رأساً اقدام به اختلال در ارتباط نمایند. (مشابه این اقدام نیز سال گذشته و در دوران انتخابات ریاست جمهوری، برای امکان تماس صوتی تلگرام انجام شده بود.)»

رئیس‌جمهوری ایران از نقش ابزارهای قهریه و قضاییه" در فیلترینگ تلگرام خبر داد و گفت: «عدم طی مراحل قانونی امور اجرایی که با استفاده از ابزار قهریه و قضاییه صورت بگیرد، در تعارض با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» و در نقطه مقابل دموکراسی قرار دارد.»

حسن روحانی در پایان مطلبی که در صفحه اینستاگرام خود نوشت، تلویحا خواستار مشخص شدن افرادی که در فیلتر شدن تلگرام نقش داشته‌اند، شد و نوشت: «اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند.»

‌ سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان "توسط این دولت" مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر #تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است. ‌ برای مسدودسازی پیام‌رسان مذکور در تاریخ ۹۷/۲/۱۰ حکم قضایی صادر و به همه اپراتورهای موبایل و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ کردند تا آن‌ها رأساً اقدام به اختلال در ارتباط نمایند. (مشابه این اقدام نیز سال گذشته و در دوران انتخابات ریاست جمهوری، برای امکان تماس صوتی تلگرام انجام شده بود.) ‌ عدم طی مراحل قانونی امور اجرایی که با استفاده از ابزار قهریه و قضاییه صورت بگیرد، در تعارض با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» و در نقطه مقابل دموکراسی قرار دارد. ‌ اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند. #محرمانه_نداریم #حکم_سفارشی ‌ #جریان_آزاد_اطلاعات #حق_انتخاب #پیام_رسان ‌

A post shared by Hassan Rouhani • حسن روحانی (@hrouhani) on

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پیش از این اعلام کرده بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات «به مردم قول خواهد داد که دستش روی دکمه فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نخواهد رفت.»

پیام‌رسان تلگرام که گفته می‌شود 40 میلیون کاربر در ایران دارد و 60 درصد پهنای باند اینترنت ایران صرف آن می‌شود در 30 آوریل 2018 در ایران فیلتر شد.