فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشنگتن: ترامپ در آستانه خروج از «توافق هسته‌ای» است

  منبع: العربیه.نت فارسی

  دو مقام مسؤول در کاخ سفید و یک منبع آگاه از گفت‌وگوهای داخلی کاخ سفید گفتند که دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا، تقریبا تصمیم خروج از توافق هسته‌ای با ایران را تا روز 12 مه جاری گرفته است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، منبع آگاه در عین حال گفته که ترامپ ممکن است برای محافظت از ائتلاف بین‌المللی و حفظ آبروی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که هفته پیش در کاخ سفید با وی ملاقات کرد، در توافق هسته‌ای، باقی بماند. مکرون در آن دیدار، خواستار باقی ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران شده بود.

  برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند که تصمیم ترامپ برای تمدید نکردن لغو تحریم‌ها علیه ایران، توافق هسته‌ای را تقریبا از بین می‌برد و می‌تواند با پاسخ شدید ایران مواجه شود. به گفته آن‌ها، ایران ممکن است برنامه تسلیحات هسته‌ای را از سر بگیرد یا از همپیمانان آمریکا در منطقه، انتقام بگیرد.

  ترامپ باید تا 12 مه موضع خود درباره تحریم‌های تعلیق شده ایران برپایه توافق هسته‌ای، اعلام کند. یکی از مقام‌های کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که احتمال دارد، ترامپ نهایتا تصمیمی اتخاذ کند که «خروج کامل از توافق هسته‌ای نباشد» اما این مقام نتوانست توضیح دهد که تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود.

  اظهارات روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیرامون اطلاعات و مدارک جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، می‌تواند بهانه‌ای برای خروج ترامپ از توافق هسته‌ای باشد، هر چند کارشناسان سازمان ملل، از پایبندی ایران، به توافق هسته‌ای، خبر داده بودند. تهران، تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را تکذیب می‌کند.

  در حالی‌که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، توافق هسته‌ای با ایران، را یکی از دست‌آموردهای سیاست خارجی خود می‌شمارد، اما دونالد ترامپ، این توافق را یکی از بدترین توافق‌ها می‌داند.

  یک مقام کاخ سفید گفته که ترامپ «به سمت مسیر منتهی به خروج توافق در حرکت است اما هنوز تصمیمی نگرفته است» و «به نظر می‌رسد که این کار را خواهد کرد اما تا زمانی که رئیس جمهوری در این مورد، تصمیم گیری نکند، چیزی نهایی نیست».

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران