فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران تهدید کرد: در صورت خروج آمریکا از برجام در این توافق نمی‌مانیم

  منبع: العربیه.نت فارسی

  علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تهدید کرد چنانچه آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شود، ایران هم از آن خارج خواهد شد.

  ولایتی در اظهاراتی که صدا و سیمای رسمی ایران پخش کرد، گفت: « ایران برجام را همان‌گونه که تهیه شده می‌پذیرد و به هیچ عنوان کم یا زیاد کردن برجام مورد قبول نخواهد بود».

  وی ادامه داد: «حتی اگر کشورهای همسوی آمریکا به ویژه اروپایی‌ها برای ماندن برجام، بخواهند با آمریکایی ها در برجام تجدیدنظر کنند، مطمئناً یکی از گزینه‌های ما عقب نشینی از برجام است».

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

  اکنون ترامپ باید تا 12 مه موضع خود درباره تحریم‌های تعلیق شده ایران برپایه توافق هسته‌ای، اعلام کند.

  دو مقام مسؤول در کاخ سفید و یک منبع آگاه از گفت‌وگوهای داخلی کاخ سفید گفتند که دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا، تقریبا تصمیم خروج از توافق هسته‌ای با ایران را تا روز 12 مه جاری گرفته است.

  اما یکی از مقام‌های کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که احتمال دارد، ترامپ نهایتا تصمیمی اتخاذ کند که «خروج کامل از توافق هسته‌ای نباشد» اما این مقام نتوانست توضیح دهد که تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران