فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: توافق هسته‌ای با ایران برپایه گزارش‌های دروغین بنا شده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید آمریکا شامگاه سه‌شنبه 1 مه گفت که برنامه اتمی ایران، پیشرفته‌تر از چیزی بود که ایران در دوره مذاکرات هسته‌ای ادعا کرد و افزود، مشکل آن‌جا است که توافق هسته‌ای سال 2015، برپایه ادعاهای دروغین ایران، بنا شده است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاخ سفید افزود که ایرانی‌ها امانتدار نبودند به ویژه این‌که میزان پیشرفت فعالیت‌های اتمی‌شان، بیش از چیزی بود که آن هنگام مدعی شدند.

  سندرز گفت: «مشکل آن‌جا است که توافق، برپایه ادعاهای کاملا دروغین بنا شد. ایران از ابتدا دروغ گفت.. نمایندگان ایران امانتدار نبودند.. توافق برپایه مسائلی بنا شد که دقیق نبود، ما اکنون مشکل بزرگی با این مساله دارد.. به طور عملی توان هسته‌ای حقیقی ایران، بیش از چیزی بود که آن هنگام گفتند».

  او ادامه داد: «اگر توافق هسته‌ای به شکل کنونی‌اش ادامه یابد، به محض پایان دوره توافق یا به تعبیر دیگر پس از هفت سال، ایرانی‌ها گام‌های بزرگی بر خواهند داشت و خواهند توانست بسیار سریع‌تر از چیزی که پیشتر گفته بودند، سلاح اتمی بسازند».

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد. ترامپ اکنون بر اصلاح توافق هسته‌ای اصرار دارد و می‌گوید تا پیش از 12 مه، تصمیم خود را درباره چگونگی تعامل با این توافق، اعلام خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران