.
.
.

فرانسه: اسناد اسرائیل نشان دهنده ضرورت ابقای برجام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه فرانسه سه‌شنبه 1 مه اعلام کرد، اطلاعاتی که اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران ارائه داد، اهمیت حفظ توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را برجسته می‌کند، اما ضروری است که روند بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه فرانسه همچنین افزود که اطلاعات ارائه شده از سوی اسرائیل، نشان دهنده نیاز به تضمین‌های بلند مدت درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

وزارت امور خارجه فرانسه ادامه داد بخشی از گزارش‌های اطلاعاتی که اسرائیل ارائه داد، تایید کننده ویژگی غیر مسالمت‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است که کشورهای اروپایی در سال 2002 کشف کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه 30 آوریل در کنفرانسی خبری اعلام کرد که به حدود نیم تن مدارک محرمانه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کرده که شامل 55 هزار فایل در بیش از 100 سی دی است.

نتانیاهو با ارائه مدارکی گفت که این اسناد نشان می‌دهد ایران در پی ساخت اسلحه اتمی بوده و هست. او افزود آن‌چه را در این کنفرانس نشان داد یک کپی دقیق از مدارک اصلی است که از داخل ایران به دست آمده است. او گفت که این فایل‌ها شامل اسناد و نمودارهایی است که نشان می‌دهد فعالیت‌هایی غیر از آن‌چه اعلام کرده دارد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.