.
.
.

سلسله توئیت‌های اعتراضی وزیر ارتباطات ایران به فیلترینگ تلگرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از صدور دستور قضایی برای فیلتر شدن تلگرام در ایران، محمد جواد آذری جمهوری وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات این کشور، سه‌شنبه 1 مه در سلسله توئیت‌هایی، ضمن اعلام اعتراض خود به این تصمیم، تاکید کرد که دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است.جهرمی در سلسله توئیت‌های خ

ود نوشت که «دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هر چند استفاده از يک نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است».

او ادامه داد: «فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ اين بشر است كه با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان كه در فضاي واقعی نيز چنين می‌كند كه امريست گريزناپذير و علی حده».

جهرمی تاکید کرد: «توسعه فناوری نيز پيوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مكث در اين مسير پرجنب و جوشِ لايتناهی، آنهم در روزگار سرعت تكنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحريمی از دنياي نوين عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت».


وزیر ارتباطات ایران در توئیت دیگری نوشت: «سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نيازمند اقدامی عاجل است كه تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد».

از سویی جهرمی پس از انتشار خبرهای ضد و نقیضی درباه استعفایش هم در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت: «در مورد فیلترینگ ما بارها اعلام کرده‌ایم که فیلترینگ تنها راه حل نیست و در مورد چالش‌های آن نیز نظرات را مستدل و مستند به مراجع مربوطه اعلام کرده‌ایم».

او افزود: «شواهد حاکی از بروز مشکلاتی در فیلتر تلگرام در روسیه نیز هست و ممکن است اینگونه مشکلات در ایران هم رخ دهد».

فیلتر شدن تلگرام به دستور قضایی

دادستانی تهران دوشنبه 30 آوریل اعلام كرد كه پیام رسان تلگرام در ايران به دستور قضایی فیلتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیام‌رسان تلگرام قوانین ایران را رعایت نکرده و اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی¬‌ضابطه در فضای مجازی کشور کرده است.

در این بیانیه دستگاه قضايي ايران، تلگرام را متهم به «اشاعه فحشا، بسترسازی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بین¬‌المللی، اغتشاشات دی ماه 1396، جاسوسی و عدم همکاری با مقامات قضایی ايران» کرده است.

در اين بيانيه همچنین تلگرام به «اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب» متهم شده است.

طبق این بیانیه کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت شده‌اند از از تاریخ 1 مه نسبت به اعمال مسدودسازی کامل پیام رسان تلگرام اقدام کنند.

تلگرام محبوب‌ترین پیام رسان در ایران است و در این کشور بالغ بر 40 ملیون کاربر دارد. البته پس از فیلتر شدن تلگرام در ایران، بسیاری از مردم این کشور با استفاده از فیلتر شکن، به استفاده از این پیام رسان ادامه دادند.



بیشترین بازدید موضوعات مهم