.
.
.

خیز دوباره قیمت دلار در ایران به سوی 6000 تومان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از خیز دوباره قیمت دلار در این کشور به سمت 6 هزار تومان با وجود سیاست تک نرخی کردن قیمت ارز از سوی دولت خبر داد.

بنا بر این گزارش، در ساعات اولیه سه‌شنبه 1 مه، نرخ هر دلار امریکا در بازار آزاد به قیمت 5920 تومان و هر یورو به قیمت 7100 تومانی مورد معامله قرار گرفت.

این نرخ به نوعی خیز دوباره دلار به سمت نرخ 6000 تومان است که در روزهای آخر پیش از اعمال سیاست‌های جدید ارزی در بازار مورد معامله قرار می گرفت؛ نرخی که برای نخستین بار در تاریخ در ایران ثبت می‌شود.

ماه گذشته پس از آن‌که نرخ دلار در ایران مرز 6 هزار تومان را شکست، دولت حسن روحانی با اعلام تک نرخی کردن قیمت ارز، قیمت هر دلار را 4200 تومان اعلام کرد. بنا بر اعلام اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، فروش دلار با قیمت بالای نرخ تعیین شده، «قاچاق» به حساب می‌آید و قابلیت تعقیب قانونی دارد.

اما خیزش دوباره قیمت دلار در بازار آزاد به نوعی تصدیق نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی مبنی بر ناپایداری سیاست تک نرخی دلار، به دلیل عدم پوشش نیازهای متقاضیان است.

از سویی دیگر سیاست‌های دولت در بازر ارز موجب انتقال نقدینگی و انتقال سفته بازان به سمت بازار سکه وطلا شده است. بدین ترتیب ویژگی چند نرخی بودن از بازار ازر به بازار سکه سرایت کرده و در تابلوی اعلانات صرافی‌ها برای سکه قیمت‌های متفاوتی درج شده است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم