.
.
.

خبرهای ضد و نقیض درباره استعفای وزیر ارتباطات ایران پس از فیلتر شدن تلگرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از صبح سه‌شنبه 1 مه، خبرهای ضد و نقیضی درباره استعفای محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران ساعاتی پس از فیلتر شدن پیام رسان تلگرام در این کشور به دستور مقام‌های قضایی منتشر شده است.

پس از انتشار خبری مبنی بر استعفای جهرمی، سایت باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای رسمی ایران، ابتدا خبر استعفای جهرمی را به نقل از «یک منبع آگاه» تکذیب کرد، اما دقایعی بعد این خبر را از سایت خود حذف کرد.

پس از آن رسانه‌ها خبر دادند که جهرمی در پی ابلاغ دستور قضایی در خصوص مسدودسازی پیام رسان تلگرام، صبح سه شنبه برای کسب اجازه در مورد استعفای خود و کسب تکلیف در مورد ادامه‌ راهش در دفتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران حضور یافت.

مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات ایران هم در گفت‎‌وگو با سایت عصر ایران، حضور آذری جهرمی در دفتر روحانی را تایید کرد اما گفت که خبر استعفای او نه تایید می‌شود و نه تکذیب.

در نهایت اما رسانه‌ها از جمله سایت عصر ایران، خبر استفعای جهرمی را به طور رسمی اعلام کردند.

با این وجود و پس از اعلام خبر استعفا، ایسنا گزارش داد که جهرمی در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است: «نباید اعلام نظرات کارشناسی را استعفا تفسیر کنیم».

در این گزارش، جهرمی بدون پاسخ مشخصی درباره استعفایش ادامه داده است: «در مورد فیلترینگ ما بارها اعلام کرده‌ایم که فیلترینگ تنها راه حل نیست و در مورد چالش‌های آن نیز نظرات را مستدل و مستند به مراجع مربوطه اعلام کرده‌ایم».

او افزوده است: «شواهد حاکی از بروز مشکلاتی در فیلتر تلگرام در روسیه نیز هست و ممکن است اینگونه مشکلات در ایران هم رخ دهد».

او تاکید کرده است: «در هر حال به نظر می‌رسد فراتر از بحث امروز باید سیاستگذاری و قانونگذاری کشور در مورد رسانه‌های نوین را سریعتر به نتیجه رساند تا دیگر شاهد اینگونه چالش‌ها نباشیم».

توئیت‌های اعتراض آمیز جهرمی

شامگاه دوشنبه 30 آوریل آذری جهرمی در سلسله توئیت‌هایی به دستور قضایی برای مسدود شدن تلگرام واکنش نشان داد. او در این باره نوشت: «دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هر چند استفاده از يک نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است».

او ادامه داد: «فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ اين بشر است كه با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان كه در فضاي واقعی نيز چنين می‌كند كه امريست گريزناپذير و علی حده».

جهرمی تاکید کرد: «توسعه فناوری نيز پيوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مكث در اين مسير پرجنب و جوشِ لايتناهی، آنهم در روزگار سرعت تكنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحريمی از دنياي نوين عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت».

وزیر ارتباطات ایران در توئیت دیگری نوشت: «سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نيازمند اقدامی عاجل است كه تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد».

فیلتر شدن تلگرام به دستور قضایی

دادستانی تهران دوشنبه 30 آوریل اعلام كرد كه پیام رسان تلگرام در ايران به دستور قضایی فیلتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیام‌رسان تلگرام قوانین ایران را رعایت نکرده و اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی¬‌ضابطه در فضای مجازی کشور کرده است.

در این بیانیه دستگاه قضايي ايران، تلگرام را متهم به «اشاعه فحشا، بسترسازی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بین‌المللی، اغتشاشات دی ماه 1396، جاسوسی و عدم همکاری با مقامات قضایی ايران» کرده است.

در اين بيانيه همچنین تلگرام به «اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب» متهم شده است.

طبق این بیانیه کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت شده‌اند از از تاریخ 1 مه نسبت به اعمال مسدودسازی کامل پیام رسان تلگرام اقدام کنند.

تلگرام محبوب‌ترین پیام رسان در ایران است و در این کشور بالغ بر 40 ملیون کاربر دارد. البته پس از فیلتر شدن تلگرام در ایران، بسیاری از مردم این کشور با استفاده از فیلتر شکن، به استفاده از این پیام رسان ادامه دادند.