.
.
.

ویدیو.. تجمع اعتراضی «روز کارگر» روبروی مجلس ایران به تشنج کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تجمع اعتراضی کارگران روبروی ساختمان مجلس شورای اسلامی ایران در روز سه‌شنبه یکم مه مصادف با روز جهانی کارگر، با یورش نیروهای امینیتی به تشنج کشیده شد.

به گزارش رسانه‌های ایرانی، پنج تشکل مستقل کارگری با صدور فراخواهانی از کارگران خواسته بودند که در روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع اعتراضی بزنند. اما نیروهای امنیتی به این تجمع یورش برده و چند تن از کارگران را بازداشت کردند.

در شهر سقز نیز چند فعال کارگری در مراسم روز کارگر بازداشت شدند.

به‌گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع کارگران شاغل و بازنشسته تهران در مقابل مجلس شورای اسلامی از ساعت 10 صبح سه‌شنبه برگزار شد.

بنا بر این گزارش، کارگران شرکت کننده، شعارهایی همچون «نان، مسکن، آزادی حق مسلم ماست»، «حقوق‌های نجومی فلاکت عمومی»، «کارگر، معلم، دانشجو اتحاد اتحاد»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد» و … سر دادند.

در این مراسم نیروهای امنیتی به‌شکل چشمگیری حضور داشتند که حوالی ساعت 11 صبح و در پی خوانده شدن قطعنامه تشکل‌ها، به تجمع‌کنندگان یورش برده و پلاکاردها و بنرهایی که در دست داشتند، پاره کردند. اما با مقاومت کارگران شرکت کننده در تجمع، مأموران امنیتی معترضان را به نقطه‌ای در مقابل مجلس راندند و با ایجاد دیواری از فنس، اقدام به بازداشت شماری از آن‌ها کردند.

برخی از معترضان به داخل مجلس منتقل شدند و تجمع‌کنندگان با سر دادن شعار خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شدند اما سپس با یورش نیروهای انتظامی و امنیتی مجبور به ترک محل شدند. مأموران تجمع‌کنندگان را تا داخل سالن مترو راندند.

در این تجمع شاپور احسانی‌راد، عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در سخنان کوتاهی بر حق کارگران برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر تأکید کرد و گفت: «ما این‌جا جمع شده‌ایم تا اعتراض شدید خود را به فقر و فلاکت و بی‌حقوقی‌مان اعلام کنیم».

«سندیکای نقاشان استان البرز»، «کانون مدافعان حقوق کارگر»، «انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه»، «اتحادیه آزاد کارگران ایران» و «کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران» پیش از این کمیته‌ مشترکی برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر تشکیل داده و برای گردهمایی روز اول ماه مه فراخوان داده‌ بودند.

گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که در سقز نیز مراسم روز کارگر توسط تشکل‌های مستقر برگزار شده و مأموران انتظامی به این گردهمایی هم حمله کرده و عثمان اسماعیلی، فعال کارگری و کارگر نقاش و چند کارگر دیگر را بازداشت کردند. عثمان اسماعیلی پیش از این هم در مراسم روز جهانی کارگر بازداشت شده بود.

اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز مراسم بزرگداشت روز کارگر را در محل کار خود در پایانه اتوبوس‌ها برگزار کردند.

در مریوان و سنندج هم تشکل‌های مستقل کارگری مراسم روز جهانی کارگر را برگزار کردند.

از سویی در اعتراض به عدم صدور مجوز راهپیمایی روز کارگر توسط وزارت کشور، صدها کارگر صبح سه‌شنبه روبروی ساختمان «خانه کارگر» تجمع کردند.
«خانه کارگر» تشکل رسمی است که که مجاز است مراسمی به‌مناسبت روز کارگر برگزار کند.