.
.
.

بیانیه دولت ایران در اعتراض به صدور حکم قضایی برای فیلتر شدن تلگرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران سه‌شنبه 1 مه با صدور بیانیه‌ای، اعتراض خود را به مسدود شدن پیام‌رسان تلگرام با حکم قضایی اعتراض و تاکید کرد که «تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست‌گذاری و اقدام متناسب، صرفا بر عهده شورای عالی امنیت ملی است و دیگران موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند».

شامگاه دوشنبه 30 آوریل، دادستانی تهران اعلام كرد كه پیام رسان تلگرام در ايران به دستور قضایی فیلتر می‌شود.

بیانیه دولت ایران به دخالت قوه قضائیه در موضوع تلگرام اعتراض کرده و آورده است: «تعیین تکلیف امور عمومی که مرتبط با نیازها و خواسته‌های ده‌ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی‌تواند صرفا مبتنی بر تشخیص و تصمیم موردی قضایی باشد».

دولت ایران در بیانیه خود افزوده است: «متاسفانه وجود اختلاف نظر در مورد حدود صلاحیت‌ها و تشخیص مصالح عمومی منجر به تداخل وظایف، صدور احکام و اقدامات مختلف و بعضا متعارض در مورد دسترسی عمومی به پایگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است».

دولت حسن روحانی در بیانیه خود تاکید کرده است: «ایجاد ابهام و تردید در جامعه به هیچ وجه صحیح و به مصلحت نیست و اثربخشی هر گونه اقدام در عرصه عمومی منوط به اقناع، همراهی و مشارکت مردم است».

این بیانه تاکید کرده است: «هر گونه سیاست گذاری در حوزه فضای مجازی باید هوشمندانه، متکی بر تجربیات جهانی و با رعایت ملاحظات، واقعیات، امکانات فنی و ظرفیت‌های اجتماعی اتخاذ شود».

حکم قضایی برای فیلتر شدن تلگرام

بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیام‌رسان تلگرام قوانین ایران را رعایت نکرده و اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی¬‌ضابطه در فضای مجازی کشور کرده است.

در این بیانیه دستگاه قضايي ايران، تلگرام را متهم به «اشاعه فحشا، بسترسازی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بین‌المللی، اغتشاشات دی ماه 1396، جاسوسی و عدم همکاری با مقامات قضایی ايران» کرده است.

در اين بيانيه همچنین تلگرام به «اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب» متهم شده است.

طبق این بیانیه کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت شده‌اند از از تاریخ 1 مه نسبت به اعمال مسدودسازی کامل پیام رسان تلگرام اقدام کنند.

تلگرام محبوب‌ترین پیام رسان در ایران است و در این کشور بالغ بر 40 ملیون کاربر دارد. البته پس از فیلتر شدن تلگرام در ایران، بسیاری از مردم این کشور با استفاده از فیلتر شکن، به استفاده از این پیام رسان ادامه دادند.

خبرهای ضد و نقیض درباه استعفای وزیر ارتباطات

در همین حال از صبح سه‌شنبه، خبرهای ضد و نقیضی درباره استعفای محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران منتشر شد.
پس از انتشار خبری مبنی بر استعفای جهرمی، سایت باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای رسمی ایران، ابتدا خبر استعفای جهرمی را به نقل از «یک منبع آگاه» تکذیب کرد، اما دقایعی بعد این خبر را از سایت خود حذف کرد.

پس از آن رسانه‌ها خبر دادند که جهرمی در پی ابلاغ دستور قضایی در خصوص مسدودسازی پیام رسان تلگرام، صبح سه شنبه برای کسب اجازه در مورد استعفای خود و کسب تکلیف در مورد ادامه‌ راهش در دفتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران حضور یافت.

مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات ایران هم در گفت‎‌وگو با سایت عصر ایران، حضور آذری جهرمی در دفتر روحانی را تایید کرد اما گفت که خبر استعفای او نه تایید می‌شود و نه تکذیب.

در نهایت اما رسانه‌ها از جمله سایت عصر ایران، خبر استفعای جهرمی را به طور رسمی اعلام کردند.

با این وجود و پس از اعلام خبر استعفا، ایسنا گزارش داد که جهرمی در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است: «نباید اعلام نظرات کارشناسی را استعفا تفسیر کنیم».

در این گزارش، جهرمی بدون پاسخ مشخصی درباره استعفایش ادامه داده است: «در مورد فیلترینگ ما بارها اعلام کرده‌ایم که فیلترینگ تنها راه حل نیست و در مورد چالش‌های آن نیز نظرات را مستدل و مستند به مراجع مربوطه اعلام کرده‌ایم».

او افزوده است: «شواهد حاکی از بروز مشکلاتی در فیلتر تلگرام در روسیه نیز هست و ممکن است اینگونه مشکلات در ایران هم رخ دهد».

او تاکید کرده است: «در هر حال به نظر می‌رسد فراتر از بحث امروز باید سیاستگذاری و قانونگذاری کشور در مورد رسانه‌های نوین را سریعتر به نتیجه رساند تا دیگر شاهد اینگونه چالش‌ها نباشیم».