.
.
.

بریتانیا: سخنان نتانیاهو نشان‌گر اهمیت ابقای توافق هسته‌ای ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا سه‌شنبه 1 مه اعلام کرد که کنفرانس خبری بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل که در آن از اسنادی پرده برداشت که می‌گوید نشان دهنده برنامه سری ایران برای تولید اسلحه اتمی است، اهمیت ابقای محدودیت‌های اعمال شده بر تهران در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «توافق هسته‌ای بر پایه اعتماد به نوایای ایران منعقد نشده، بلکه اساس آن تحقیق قاطعانه از جمله از راه اقدام‌هایی است که به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه رسیدن بی سابقه به برنامه اتمی ایران را می‌دهد».

او افزود: «حقیقت این‎‌که ایران تا سال 2003 دست به تحقیقات سری حساس زد، نشان می‌دهد که چرا بازرسان نیازمند بازرسی ناگهانی دارند و این مساله در توافق هسته‌ای گنجانده شده است».

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «بندهای توافق هسته‌ای، راه ایران را برای از سرگیری چنین تحقیقاتی دشوار می‌کند. این دلیل خوبی برای ابقای این توافق و تکیه بر آن برای مد نظر قرار دادن به نگرانی‌های مشروع ایالات متحده و دیگر شرکایمان است».

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه 30 آوریل در کنفرانسی خبری اعلام کرد که به حدود نیم تن مدارک محرمانه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کرده که شامل 55 هزار فایل در بیش از 100 سی دی است.

نتانیاهو با ارائه مدارکی گفت که این اسناد نشان می‌دهد ایران در پی ساخت اسلحه اتمی بوده و هست. او افزود آن‌چه را در این کنفرانس نشان داد یک کپی دقیق از مدارک اصلی است که از داخل ایران به دست آمده است. او گفت که این فایل‌ها شامل اسناد و نمودارهایی است که نشان می‌دهد فعالیت‌هایی غیر از آن‌چه اعلام کرده دارد.

پس از آن مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه با بیان این‌که هزاران سند و اطلاعات جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود دارد، افزود، مدارک اسرائیل در این باره «مستند و حقیقی» است و اکثرشان برای کارشناسان آمریکایی جدید است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفت که درباره توافق هسته‌ای ایران، پیش از زمان مقرر در روز 12 مه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که هیچ نشانه معتبری که نشان دهد ایران پس از سال 2009 میلادی در پی ساخت بمب اتمی باشد، در دست ندارد.

وزارت امور خارجه فرانسه هم اعلام کرد، اطلاعاتی که اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران ارائه داد، اهمیت حفظ توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را برجسته می‌کند، اما ضروری است که روند بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران ادامه یابد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.