.
.
.

آژانس اتمی: نشانه‌ای از تلاش ایران برای ساخت بمب هسته‌ای پس از سال 2009 وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اول مه 2018 اعلام کرد که هیچ نشانه معتبری که نشان دهد ایران پس از سال 2009 میلادی در پی ساخت بمب اتمی باشد، در دست ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانه‌ای گفت که شورای حکام پس از دریافت گزارشی در دسامبر 2015 اعلام کرده بررسی این موضوع را به پایان رسانده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پاسخگویی به ادعاهای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، واکنشی نشان نداد.

سخنگوی آژانس گفت: «در راستای اقدامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این آژانس همه داده‌های در دسترس و مرتبط با سلامت را بررسی می‌کند، اما آژانس موضوعات مرتبط به این داده‌ها را به شکل علنی مطرح نمی‌کند».

بنیامین نتانیاهو شامگاه دوشنبه با ارائه مدارکی که به گفته او وجود یک برنامه هسته‌ای نظامی مخفی در ایران را ثابت می‌کند، فشار بر روی ایالات متحده آمریکا برای خروج از برجام را بیشتر کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.